Американският държавен глава Доналд Тръмп увеличава санкциите срещу Куба. В понеделник той е подписал президентски меморандум за възстановяване на мерките, които са били облекчени от предишната администрация на Джо Байдън.
Документът изисква ревизия на всички съществуващи санкции досега и намиране на начини за тяхното допълнително затягане в рамките на 30 дни.
Основният фокус трябва да бъде насочен към ограничаване на финансовите транзакции, които "непропорционално облагодетелстват кубинското правителство, военните, разузнаването или службите за сигурност за сметка на кубинския народ".
По специално се дават инструкции към държавния секретар Марко Рубио да идентифицира организации и компании, които пряко или косвено извършват финансови транзакции в полза на кубинската армия или разузнавателни служби.
Меморандумът също така "подкрепя икономическото ембарго на Куба и се противопоставя на призивите на Организацията на обединените нации и други международни форуми за неговото прекратяване".
Предвижда се и пълна забрана за посещение на острова от американци с цел туризъм.
В Куба външният министър Бруно Родригес реагира остро на действията на Белия дом.
"Президентският меморандум срещу Куба, публикуван от правителството на САЩ, засилва агресията и икономическата блокада, която наказва целия кубински народ и е основната пречка за нашето развитие", написа той от профила си в социалната мрежа X. "Това е престъпно поведение, което нарушава човешките права на цяла нация."
Всичко това е поредна стъпка от администрацията на Тръмп в посока затягане на санкционния режим срещу Куба.
Едно от първите неща, които новият президент направи, след като се върна на власт през януари, бе да отмени решението на Байдън за премахване на Куба от американския списък на държавите, финансиращи тероризма. Възстановен бе и списък с "ограничени организации", свързани с режима, които са обект на допълнителни финансови санкции.
Освен това Тръмп частично ограничи влизането в САЩ на хора от Куба и отмени временната правна защита за около 300 000 кубинци, която ги предпазваше досега от депортиране.
Администрацията също така обяви визови ограничения за кубински и чуждестранни държавни служители, участващи в медицинските мисии на острова. Според Марко Рубио те са обект на "принудителен труд" и носят огромни приходи за режима в Хавана.
Очаква се повишаването на натиска срещу Куба да влоши перманентната икономическа и енергийна криза в страната.
Миналата година на четири пъти през февруари, март, октомври и ноември огромни части от острова оставаха без електричество в продължение на дни.
Тогава президентът Мигел Диас-Канел обвини САЩ, че заради наложеното ембарго страната няма възможност да внася достатъчни количества горива за захранване на осемте ключови топлоелектрически централи.