Управляващата в Швеция Социалдемократическа работническа партия обяви в неделя вечерта, че ще подкрепи присъединяването на страната към НАТО, съобщават световните агенции.
По този начин шведските леви ще се откажат от дългогодишната си съпротива срещу присъединяване към Алианса, след като Русия нахлу в Украйна през февруари тази година.
"Партийният съвет на социалдемократите реши, че партията ще работи за това Швеция да кандидатства за членство в НАТО", се посочва в официалното съобщение.
Единственото условие, което партията поставя, е на територията на страната да не бъдат разполагани никакви ядрени оръжия, нито бази на НАТО.
"Затова социалдемократите ще работят за това, ако кандидатурата на Швеция бъде одобрена от НАТО, тя да изрази едностранни резерви срещу разполагането на ядрени оръжия и постоянни бази на шведска територия", се казва още в изявлението управляващата формация в Стокхолм.
Съседна Финландия вече е готова да внесе своята кандидатура за членство, а сега вече беше подсигурено, че и шведската министър-председателка Магдалена Андершон също ще подаде официална молба за присъединяване.
В момента единствената пречка към това изглежда опасността Турция да наложи вето към присъединяването на двете страни към Алианса. В петък президентът Реджеп Таип Ердоган обяви, че приемането на двете северни държави в НАТО би било грешка.
Проблемът на Анкара с членството на Швеция и Финландия в НАТО е фактът, че Стокхолм осигурява убежище на редица лица от обявената от Турция и редица други държави за терористична организация Кюрдска работническа партия (ПКК).
В неделя държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън обяви, че е провел разговор с турския външен министър Мевлют Чавушоглу по въпроса. Той изрази оптимизъм след разговора.
Преди това Чавушоглу разговаря с колегите си от Швеция и Финландия Ан Линде и Пека Хаависто, които са предложили да работят с Анкара за разсейването на резервите ѝ към тяхното членство.
Без изрично да го поставя като условие за турското съгласие за присъединяването им, Чавушоглу е обявил в тези разговорите, че между съюзниците трябва да има солидарност по темите на сигурността и в тази връзка поиска Стокхолм и Хелзинки да преустановят предполагаемата си подкрепа за ПКК, както и да бъдат вдигнати ограниченията за експорта на отбранително оборудване за Турция.