Конституционният съд на Полша постанови в четвъртък, че закон, позволяващ аборт поради дефекти на плода, противоречи на конституцията, съобщава "Дойче веле".
В решението главният съдия Джулия Пржилебска заявява, че съществуващото законодателство, позволяващо абортите на деформиран плод, е "несъвместимо" с конституцията на страната.
С това си решение Конституционният съд за Закона за абортите, действащ в страната, който в момента е един от най-рестриктивните в цяла Европа, допълнително ограничава достъпа до аборти в Полша.
Така, след като влезе в сила решението на КС по този случай, в страната аборт ще е допустим само в случаи на изнасилване, кръвосмешение или заплаха за здравето и живота на майката. Само двама съдии от 13-членния съд не са подкрепили решението на мнозинството.
До позицията на Конституционния съд се стигна, след като управляващата консервативна партия "Право и справедливост" (PiS) отправиха официално питане с искане законът да бъде преразгледан.
Решението определя правната рамка, която да позволи на PiS да прокарат законови промени, с които да се забрани прекъсването на бременността в случай на вродени дефекти - един от малкото случаи, при които бременността все още може законно да бъде прекъсната в страната.
По-рано тази година в полския парламент беше предложена почти пълна забрана за абортите, включително при случаи на аномалии на плода и когато той няма шанс за оцеляване.
Въвеждането на тези нови ограничения предизвика шумно недоволство сред защитниците на правата на жените в цялата страна. Неправителствената организация "Акция за Демокрация" обяви, че над 210 000 души са подписали петицията си срещу предложените от PiS законови промени.
Групите за защита на абортите проведоха протести по-рано тази седмица, а демонстрантите се събраха в четвъртък пред сградата на Конституционния съд.
Критиците на решението твърдят, че Конституционният съд на Полша е просто рупор за управляващата партия PiS, тъй като съставът на съда е предимно от назначени от PiS съдии.
Партията отрече да се опитва да повлияе на решенията и казва, че нейните реформи в съдебната система целят само да направят съдилищата по-ефективни и справедливи.
Годишно в страната се извършват по по-малко от 2000 законни аборта. Правозащитните групи обаче изчисляват, че до 200 000 процедури на година се извършват незаконно или в чужбина. Опитите за затягане на закона за абортите през 2016 г. бяха прекратени, след като десетки хиляди излязоха на улицата в знак на протест.