Сръбският президент Александър Вучич заяви, че Крим и Донбас "винаги ще бъдат украински". В интервю за Bloomberg той отхвърли руските териториални претенции в Украйна и прогнозира, че "най-лошото тепърва предстои", тъй като и двете страни се окопават.
"Ние от самото начало твърдим, че не сме в състояние и не можем да подкрепим инвазията на Русия в Украйна", каза Вучич от резиденцията си в Белград. "За нас Крим е Украйна, Донбас е Украйна - и така ще си остане."
Нежеланието на Белград да се присъедини към САЩ и Европейския съюз в санкциите срещу Русия постави Сърбия под засилен натиск да прекрати връзките си с Кремъл през последната една година.
Вучич, който спечели убедителна победа на последните избори казва, че членството в ЕС е основна цел. Все пак той не подкрепя идеята за налагане на санкции заради споделената им позиция спрямо Косово.
Вучич благодари на Русия за подкрепата за Косово и с това аргументира защо Сърбия не може да наложи икономически санкции срещу Москва.
"Бяхме под санкции почти десет години, всъщност осем години, и не вярваме, че подобен ход е решение", заяви той.
Все пак президентът добави, че неговото правителство не винаги е съгласно с външната политика на Москва.
"Ние не винаги подкрепяме техните позиции. Имаме традиционно добри отношения, но това не означава, че подкрепяме всяко едно решение или повечето от решенията, които идват от Кремъл", каза Вучич.
Без съмнение едно от тях е участието на сърби в редиците на частната армия "Вагнер", която започна рекламна кампания за набиране на доброволци в страната.
"Вагнер" няма право да действа така тук", каза Вучич в интервюто, позовавайки се на закони, които не позволяват на сръбски граждани да се присъединят към подобни формирования.
По отношение на европейското бъдеще на страната си президентът е убеден, че именно това е правилната посока.
Вучич е убеден, че ако въпросът с членството в ЕС бъде поставен на референдум, гражданите ще гласуват в полза на присъединяването и ще затвърдят западната ориентация на Сърбия. За да се случи това обаче, те имат нужда от ясни гаранции, че членството е реалистично.
"Знам, че ЕС е нашият път", каза той. "Няма други пътища."