Величие! Меси е световен шампион. Аржентина победи Франция след дузпи в спиращ дъха финал Снимка: Getty Images

На 35 години Лионел Меси най-накрая го направи - спечели Свещения граал във футбола. Аржентина стана световен шампион за трети път в историята си и за първи от 1986-а насам. Най-добрият футболист на нашето време - Меси, пък доукраси бляскавата си кариера и със световната титла.

"Гаучосите" победиха Франция след 2:2 в редовното време, 3:3 в продълженията и след изпълнение на дузпи в един от най-паметните финали на световни първенства.

Франция на два пъти трябваше да догонва в резултата, но го направи след хеттрик на Килиан Мбапе, само за да загуби по най-драматичния начин.

Аржентина беше много по-добрият отбор през първата част и поведе с 2:0, но с два бързи гола в 80-ата и 81-вата минута на Килиан Мбапе "петлите" се върнаха в мача и стигнахме до продължения.

Там отново дойде времето на великите Меси и Мбапе. Звездата на Аржентина изведе "гаучосите" отново напред в резултата в 108-ата минута, но десет по-късно Мбапе вкара за 3:3 от втората дузпа, която Франция получи в мача.

Така се стигна до дузпите, където Аржентина победи с 4:2 след два пропуска на французите.

Снимка: Getty Images

Още с първия съдийски сигнал бяха подобрени два рекорда от капитаните на двата тима. Лионел Меси изпревари Лотар Матеус и вече е футболистът с най-много мачове на световни първенства - 26. Юго Лорис пък стана вратарят, изиграл най-много двубои на мондиали - 20.

Аржентина започна изключително силно. Решението на Лионел Скалони да пусне Ди Мария като титуляр се оказа брилянтно. "Гаучосите" наложиха натиск още от първата минута, докато Франция започна нервно.

Тази нервност се прояви още в 21-вата минута, когато Усман Дембеле изпусна Ди Мария по левия фланг на нападението на Аржентина. Ди Мария влезе в наказателното поле, Дембеле го чукна през краката - дузпа. Зад топката застана Меси, излъга Лорис и даде аванс на "албиселесте".

Аржентина продължи да е по-добрият отбор на терена и вторият гол не закъсня. В 36-ата минута символичните домакини във финала хванаха неподготвени френските линии и с няколко паса организираха смъртоносна контра. Макалистър изведе по перфектен начин Ди Мария, който мушна топката в мрежата на Лорис за втори път.

Дешан разбра, че трябва да промени нещо, и в 41-вата минута извади Дембеле и Жиру, а на техните места се появиха Тюрам и Коло Муани. С тях Франция започна да играе малко по-агресивно, но така и не успя да отправни нито един удар по посока вратата на Мартинес.

След почивката "петлите" заиграха малко по-силно, но Аржентина се бранеше по перфектен начин и жилеше на контри. Играта на Франция така и не тръгна, играчите на Дешан често бъркаха пасовете и трудно организираха атаки. Докато не дойде втората двойна смяна.

На терена се появиха Кингсли Коман и Едуардо Камавинга на местата на Гризман и Ернандес. Дешан заложи всичко на скоростта и се получи. Аржентинците се поумориха и тогава дойде време за светкавицата Мбапе.

Франция също получи дузпа - в 80-ата минута, спечелена от резервата Коло Муани. Крилото бе фаулиран от Отаменди. Мбапе взе топката и стреля силно в долния десен ъгъл на Мартинес. Той пипна топката, но не достатъчно, че да я спре по пътя ѝ към мрежата му.

Само секунди по-късно "петлите" изравниха. Мбапе направи страхотно двойно подаване с друга смяна - Маркус Тюрам, той го изведе, вдигайки топката над главите на защитниците на "гаучосите", а Мбапе със супер удар от въздуха прати точен удар по диагонала. Еми Мартинес отново пипна топката, но изстрелът на Мбапе бе насочен перфектно - 2:2.

Последваха още силни минути за Франция. Малко преди края на редовното време "петлите" поискаха и втора дузпа, но вместо това, Шимон Марчиняк отсъди симулация и показа жълт картон на Тюрам.

В добавеното време и двамата вратари направиха по едно ключово спасяване. Първо, Мартинес отрази удар на Рабио, след което Лорис спаси Франция и спря топовен изстрел на Меси от границата на наказателното поле. Стигна се до продължения.

В тях Аржентина бе по-добрият отбор и след няколко положения пред вратата на Лорис Франция капитулира в 108-ата минута. Вратарят на Франция отрази удар на влезлия в продълженията Лаутаро Мартинес, но при добавката на Меси нямаше какво да направи.

В края Франция можеше да открадне победата, но Коло Муани направи два фрапантни пропуска. При първия за малко не успя да засече центриране на Мбапе, а в 123-тата минута излезе сам срещу Мартинес, затвори очите и стреля със сила, вместо с техника. Аржентинският вратар разпери ръце и крака и имаше късмет Коло Муани да уцели единия му крак.

"Петлите" обаче отново показаха огромния си дух. Франция натисна и стигна до втора дузпа. Удар на Мбапе бе спрян с ръка от Монриел. И при втория си удар от бялата точка нападателят на ПСЖ надхитри дузпаджията Мартинес, за да вкара за 3:3 и да добута мача до дузпи.

При дузпите Мартинес спаси удара на Кингсли Коман, а Орелиен Чуамени прати топката покрай вратата. Аржентина не сбърка нито веднъж от бялата точка, а победната дузпа бе отбелязана Гонсало Монтиел.