Рекордно малко време беше нужно на "Бързи и яростни 7", за да надмине границата от 1 млрд. долара по боксофис приходи. Хитовото продължение на поредицата обаче го стори още на 17-я ден от световния си дебют.
Това е най-бързият спринт до тази финална права в историята на боксофис-класациите, изпреварил с два дни досегашните постижения на "Аватар", "Отмъстителите" и "Хари Потър и даровете на смъртта: част 2".
Седмият епизод на франчайза на Вин Дизел и Пол Уокър спечели цели 735,2 млн. долара извън САЩ, в сравнение с 273,7 млн. долара в първите 15 дни на национална дистрибуция.
Общите му приходи преди два дни бяха около 1,009 млрд. долара, което го прави 18-я най-доходен филм на всички времена.
По този параграф, "Бързи и яростни 7" се нарежда точно между "Черният рицар" (1,008 млрд. долара) и "Алиса в страната на чудесата" (1,025 млрд. долара).
До края на уикенда вероятно (но не и гарантирано) "Бързи и яростни 7" ще изпревари още 9 филма в класацията и ще стане десетият филм в историята, спечелил над 1,1 млрд. долара в цял свят.
Ако не премине тази граница в неделя, ще го стори скоро след това.
В момента въпросът е само колко високо ще се изкачи в класацията и дали може да надмине последния епизод на "Хари Потър" (1,3 млрд. долара) и "Отмъстителите" (1,5 млрд. долара), за да стане най-печелившия филм на всички времена, който не е режисиран от Джеймс Камерън.
Филмът е първият продукт на партньорството на Universal и Comcast, който надминава прага от милиард долара при първоначалния си дебют. Да припомним само, че "Джурасик парк" постигна този рекорд едва след успешното преиздаване в 3D през 2013 година.
Поредицата "Бързи и яростни" като цяло донесе 3,392 млрд. долара в глобален мащаб от седемте епизода.
По приходи тази поредица е изпреварена единствено от поредицата "Междузвездни войни" (4,5 млрд. долара за седем филма, включително пилотната кино-версия на Clone Wars).
Този уикенд вероятно също ще донесе много високи приходи, тъй като днес е дебютът на филма в Япония.
Всичко това е забележително постижение за все още продължаваща поредица, стартирала като второкласен стрийт рали-екшън, който не набра скорост във финансово отношение като сериозен франчайз чак до петия филм.
Бихме казали, че той не е набрал и творческа и актьорска скорост чак до "Бързи и яростни 5", но сме наясно, че "Токио дрифт" си има своите фенове.
Знаем на какво се дължи успехът сега.
Освен на огромната благосклонност от страна на феновете към последните няколко части, на чиито лаври лежи и седмата част на филма; освен увеличения интерес около смъртта на Пол Уокър, трябва да добавим и факта, че този филм на Джеймс Уон осигурява както зрелищен екшън, така и емоционално ангажиращ сюжет, особено за най-верните фенове на поредицата.
Всъщност голяма част от емоционалното съдържание на "Бързи и яростни 7" произлиза от начина, по който сценарият се справя със смъртта на една от звездите си.
Немалка част от това е и лишен от контекст епилог, който почти разчупва "четвъртата стена", обръщайки се пряко към зрителите. В крайна сметка, трябва да признаем, че филмът е сполучлив и абсолютно оправдава очакванията.
Очевидно е, че в днешно време един филм не достига 1 млрд. долара приходи за рекордно кратък срок само заради качествата си. И все пак в ера, когато преобладават филми, които никой не харесва особено - още по-малко обича (като "Трансформърс: ера на изтребление" или "Карибски пирати: в странни води") и които надминават някога митичната граница от милиард долара приходи основно заради 3D технологията, все пак си заслужава да бъде отбелязано, когато филм като "Бързи и яростни 7" профучава отвъд финалната права, носен на ръце от лоялните фенове.
Триумфът на "Бързи и яростни 7" е в това, че това е поредица, която феновете обичат, с много важната уговорка, че и поредицата изглежда обича феновете си.
Надали някой се съмнява, че "Бързи и яростни 7" в крайна сметка ще бъде изместен от "Отмъстителите: ерата на Ултрон", когато този блокбъстър дочака световната си премиера в сряда.
Но като се има предвид колко бързо и... яростно този филм профуча към целта, все пак не е изключено надпреварата му с новите "Отмъстители" да е не е с точно предопределен резултат.
Не на последно място - и това няма нищо общо с качествата на гореспоменатото продължение на поредицата на Marvel/Walt Disney (рецензиите за което ще започнат да валят във вторник вечерта) - вероятно "Бързи и яростни 7" ще бъде улавящият духа на времето филм на сезона, точно както (например) "Железният човек" засенчи иначе изключително успешния "Индиана Джоунс и кралството на кристалния череп" през лятото на 2008 година или както "Гладиатор" надделя над "Мисия невъзможна" в културната дискусия на лятото на 2000 година.
Понякога "печелещият всеобщото внимание" носи повече печалби от предопределения шампион, както беше със "Спайдър-мен" в надпреварата с "Клонираните атакуват", но понякога предреченият шампион си остава шампион, както стана с "Невидима заплаха" и "Матрицата".
Всичко това засега са само предположения.
И все пак фактът, че "Бързи и яростни 7" все още остава победен състезател при тези обстоятелства, е достатъчно показателен за привлекателността му.
Ще има още много вести за боксофис постиженията на "Бързи и яростни 7" през следващия месец, в които ще проверяваме доколко той може да се доближи до титлата "рекордьор, който не е режисиран от Джеймс Камерън".
Остава и въпросът колко кършене на ръце за боксофиса през 2014-та можехме да си спестим, ако "Бързи и яростни 7" беше излязъл през юли миналата година, каквито бяха първоначалните планове...