Зрителите избраха любимия си български филм

"Време разделно" е любимият български филм на зрителите.

Това определи зрителското гласуване във формата на БНТ „Лачените обувки на българското кино", който завърши в неделя с празнична галавечер.

Резултатите станаха ясни малко преди полунощ, а вотът посочи за първенец филма на Людмил Стайков по едноименния роман на Антон Дончев. „Време разделно" събра 44,38% от гласовете. На второ място гласувалите поставиха „Козият рог" на Методи Андонов (33,7%), а трети остана класическата комедия „Оркестър без име".

Предаването на БНТ, посветено на 100-годишния юбилей на българското кино, включваше и известни кинодейци, които подкрепиха всеки един от филмите в Топ 10, избрани при предишните гласувания.

Решението на зрителите донякъде се приема като изненадващо и първите реакции в социалните мрежи след финала не са особено ласкави към победителя „Време разделно". Но анкетата на Webcafe.bg в рамките на деня потвърждава резултата и също изстрелва филма на първо място.

Действието на „Време разделно", излязъл през 1988 г., се развива в Родопите през 17-и век, където военен корпус от еничари е поел задачата да наложи исляма на българското население по най-зверски начин. В главните роли са Йосиф Сърчаджиев, Руси Чанев, Иван Кръстев, Аня Пенчева и Васил Михайлов.

Режисьорът Людмил Стайков е автор и на сценария заедно с Георги Данаилов, Михаил Кирков и Радослав Спасов. Оператор е Радослав Спасов.

#1 Bulgarski_Colombiec 08.06.2015 в 10:08:25

Това е много тежък филм. Има и други като него например Капитан Петко Войвода. Много добре описва какво е ставало тука и на бакланите като цяло по Време на Османската Епоха. Само, че не знам да ли е при Сюлейман Великолепни или Мехмед 2 Завоевателия.

#3 Rodrigo Diaz de Vivar 08.06.2015 в 11:14:53

@Bulgarski_Colombiec Само, че не знам да ли е при Сюлейман Великолепни или Мехмед 2 Завоевателия. Нито при единия, нито при другия. Действието се развива доста по-късно от двамата султани, които споменаваш. По време на събитията във филма, султан е бил Мехмед IV - Ловджията.

#4 Bulgarski_Colombiec 08.06.2015 в 12:38:12

@Rodrigo Diaz de Vivar Даже мисля, че "Време Разделно" беше стигнал до Световна популярност на Филмовия Фестивал Кан във Франция. Има го и с английски субтитри. Може и да е Било при Мехмед 4-ти. Не знам. Вероятно е така.

#5 Kenny McCormick 08.06.2015 в 14:14:50

Затвърждава се мнението ми, че ако от един български филм не ти иде да си прережеш гърлото с тъпа ножица - то той няма шанс да бъде оценен като "стойностен". Ама дай на народа кръв, изнасилвания, страдания, мъчение и директно лентата бива класирана като шедьовър номер едно. Особено ако ние сме жертвите.

#6 скучко 08.06.2015 в 16:43:32

Макароне, Филип Трифонов бре! Трифон Иванов -Туньо бе футболист от "Пеневата чета" 1994г.

#7 deowin 08.06.2015 в 16:52:09

Два от трите челни филми са за мъките на народа по времето на турското робство. Изненада - никаква. На българите им дай да си припомнят как са ги клали и бесили. Тоест, не тях, а някакви незнайни техни прадеди преди стотици години.

#8 Дракон с кисело зеле 08.06.2015 в 17:47:07

Наистина никой не би трябвало да се изненадва - "Козият рог" е, в крайна сметка, най-уважаваният български филм и за това си има основателни причини. Друг е въпросът, че в тази анкета май не е представено нищо на по-малко от двайсет години, а и липсват някои от по-интересните български филми - "Басейнът", примерно, е страхотна драма, каквато не би могла по никакъв начин да излезе от Холивуд. Липсва ми "Мисия "Лондон", няма я "13-тата годеница на принца", която едно време ме радваше до полуда. А позицията на "Време разделно" ме натъжава. И книгата, и филмът са социалистическо-комунистическа пропаганда, създадена по поръчка на БКП. Каквито и достойнства да имат, това ги срива. Поне в моите очи, макар че съм далеч от мисълта да демонизирам онзи режим. По същия начин, по който срива продукцията на Лени Рифенщал. (И не, не приравнявам социализЪма на нацисткия режим, проблемът е другаде.)

#9 Winora 08.06.2015 в 20:37:21

Драконе, би ли ми разяснил, къде точно във филма "Време разделно" е ситуирана социалистическо-комунистическата пропаганда? В смисъл, какво се пропагандира там? Нежеланието на българите да сменят вярата си или граничещата с извратеност анадолска жестокост? Българите все пак избират филм, а не историческо събитие. Един филм се харесва, когато е направен добре, сюжетната линия е богата и наситена, а героите са убедителни и многопластови. А, да не забравя и красивата природа. Според теб, "Козият рог" също ли е комунистическа пропаганда? Щото горе долу разказват едни и същи неща, на една страница са от българската история.

Новините

Най-четените