Спайдър-мен се сбогува на филмовата вселена на Marvel

Спайдър-мен изстрелва своята паяжина и се понася надалеч от филмовата вселена на Marvel (MCU).

Disney и Sony Pictures не успяха да стигнат до ново споразумение за съвместна работа с героя, което поставя под сериозен въпрос неговото филмово бъдеще.

Причината за казуса очевидно е финансов спор. Заради него едва ли вече ще видим Спайдър-мен в някой от филмите от MCU, като следващ Avengers ("Отмъстителите") например, а самостоятелните ленти за героя след Spider-Man: Far from Home вече няма да са част от гигантската филмова вселена.

За да бъде обяснен казуса обаче, трябва да започнем малко по-отдалеч, а именно - с юридическата страна на нещата.

Disney притежават Marvel Comics, които са издатели на комиксите за Спайдър-мен. Същевременно правата за филмиране на комиксите от години са в ръцете на Sony Pictures, които два пъти през последните 20 години се опитаха да се възползват от това - първо с трилогията на Сам Рейми с Тоби Макгуайър в главната роля (2002-2007 г.), а след това с два "невероятни" само по име филма с Андрю Гарфийлд (2012-2014 г.).

През това време Disney и техните Marvel Studios развиха изключително успешната си филмова вселена от свързани помежду си филми. Пробивът дойде през 2015 г., когато се стигна до споразумение Disney и Sony да работят заедно по пореден рестарт на филмите за Спайдър-мен.

Новата и по-млада версия на Питър Паркър, изиграна от британеца Том Холанд, направи дебюта си в Captain America: Civil War (2016 г.). След това дойде самостоятелния Spider-Мan: Homecoming (2017 г.), отново с творческата помощ на Disney.

Холанд изигра роля отново в два филма за "Отмъстителите" - Infinity War и Endgame, и още един посветен на неговия герой - Spider-Man: Far from Home (2019 г.), който все още е в кината и продължава да прави луди пари на студиото.

До момента Far From Home е изкарал 1,11 милиарда долара в световен мащаб, което го прави най-успешния филм в историята на Sony Pictures.

Да, обаче Disney не били доволни от сегашната ситуация и според източници на Variety и Deadline са предложили нова сделка. Идеята е била бъдещите филми за Spider-Man да бъдат финансирани поравно от двете компании (50/50), като идеята била по този начин да се гарантира, че президентът на Marvel Studios (собственост на Disney) Кевин Файги ще остане продуцент на следващите супергеройски филми на Sony.

Нещо повече - Disney са предложили другите филми на Sony по комиксите за Спайдър-мен (като Venom) също да станат част от MCU.

Sony обаче са отказали.

Логичният въпрос е защо някой ще бяга от предложение да сподели поравно разходите за подобен скъп филм, каквито са тези за Спайди. Отговорът се крие не в разходите, а в приходите. При подобна нова сделка Disney биха получавали и 50% от парите, които следващите филми за Спайдър-мен изкарат.

Sony обаче очевидно не са склонни да делят най-доходоносния си франчайз и са поискали запазване на сегашната ситуация, при която Disney получават по 5% от приходите.

Нещо, което от Disney не са приели. И така стигаме до раздора между двете компании.

От Sony вече излязоха с официално становище, в което коментираха, че са "разочаровани" от решението на Disney, което включва Файги вече да не работи със Sony по следващия филм за Спайдър-мен.

"Надяваме се това да се промени в бъдеще, но разбираме, че многото отговорности, които Disney са му дали - включително всички нови продукции на Marvel - не му позволяват да работи по интелектуална собственост, която те не притежават", посочват от Sony.

Същевременно благодарят на продуцента за помощта и насоките, които им е дал, както и за ролята му за определяне на пътя, който смятат да продължат да следват.

Загубата на Файги не е незначителна - той е човекът, който надзирава цялата все по-обширна филмова вселена на Marvel. Филмите, по които е работил като продуцент, до момента са изкарали 26,8 милиарда долара. Освен това Avengers: Endgame задмина "Аватар" като най-касов филм на всички времена, а "Черната пантера" се превърна в първия супергеройски филм, номиниран за "Оскар" за най-добър филм (въпреки че номинацията е малко спорна).

Липсата на Файги обаче очевидно е нещо, което Sony са склонни да преглътнат сега, когато имат увереността, че могат да изкарт много, много пари от правата за филмиране на комиксите за Спайдър-мен и всички 900 герои от тях.

Анимационният Spider-Man: Into the Spider-Verse се оказа успех за Sony и спечели "Оскар", макар да е създаден без участието на Disney

Сега Sony са в позицията на силния, макар именно сделката с Disney/Marvel Studios да беше тази, която вкара филмите им за Спайдър-мен в "правилната посока".

По неофициална информация се работи по още два игрални филма за Спайдър-мен, в които Том Холанд отново ще е в ролята на сдобилия се със суперсили тийнейджър Питър Паркър. За момента обаче те не са официално обявени.

Sony Pictures се опитва и да гради широк каталог от филми по комиксите на героя, макар и без помощта на Disney/Marvel Studios.

Такива са Venom (2018 г.) с Том Харди, който скоро ще се сдобие с продължение, режисирано от Анди Съркис (Ам-гъл от "Властелинът на пръстените"). Отделно се задава Morbius - отново филм, фокусиран върху злодей от комиксите, в който ще видим Джаред Лето, както и игрален Kraven The Hunter - пак на същия принцип.

Анимационният филм Spider-Man: Into the Spider-Verse от своя страна грабна "Оскар" за най-добър анимационен филм и изкара 375 милиона долара в световен мащаб.

В тази ситуация, макар да е ясно защо Disney искат повече пари за своята ангажираност с филмите за Spider-Man, е повече от разбираемо защо Sony се чувстват спокойни да не приемат условията и да пренебрегнат лакомията на конкурентите си.

Филмовата вселена на Marvel може да се развива занапред и без Спайдър-мен да прехвърча наляво-надясно. А с богатия си каталог от злодеи и поддържащи персонажи самият герой не се нуждае от няколкоминутни появи на герои от MCU, за да са успешни филмите с него.

Въпросът е само дали тези следващи самостоятелни филми ще са приятни за гледане или ни чака нова недомислена продукция ала Spider-Man 3 (2007 г.) и The Amazing Spider-Man 2 (2014 г.).

Новините

Най-четените