Железният човек на Marvel вече е чернокожа тийнейджърка

Тони Старк вече няма да бъде Железният човек в комиксите на Marvel. Над половин век след появата на супергероя, той преотстъпва позицията на новия си наследник: 15-годишното чернокожо момиче Рири Уилямс.

От Marvel разкриха пред Time, че краят на настоящата им комиксова поредица Civil War II ще доведе до това Тони Старк да предаде емблематичния си костюм на младата героиня.

Така Рири Уилямс ще бъде звездата на продължаващата през есента поредица Invincible Iron Man.

Читателите вече се запознаха с Уилямс в по-ранните броеве на поредицата - тя е научен гений и печели вниманието на Тони Старк като успява да изгради съвсем сама в стаята си собствен костюм на Железния човек. Това води до изключването й от Масачузетския технологичен институт, но Старк използва възможността, за да я издири и да се запознае с нея.

Създателят на героинята и ветеран в Marvel Брайън Майкъл Бендис обяснява, че не е сигурно дали Рири ще запази името Iron Man, като има вероятност тя да изработи свое собствено прозвище. Вдъхновението на Бендис да създаде героинята дошло по време на работата му по телевизионно шоу в Чикаго. Тогава той научил историята на възхитителна млада жена, която станала жертва на безпричинно улично насилие преди да продължи образованието си в колеж.

„Помислих си, че това е най-модерната версия на история за супергерой или супергероиня, която съм чувал", казва Бендис. Авторът добавя и че Рири Уилямс притежава интелект и инженерни умения, които могат да надминат тези на Тони Старк.

Всъщност Рири е последният пример за политиката на Marvel по обновяване на най-известните супергерои и внасяне на по-голямо разнообразие в произхода им.

В оригиналните си версии почти всички те са бели мъже - от Хълк, през Уолвърин, до Железния човек и Мистър Фантастик. Но Джейн Фостър дебютира като женски вариант на Тор през 2014 г., новият Хълк е Амадеус Чо, а Спайдърмен вече е тийнейджърът с баща афроамериканец и майка пуерториканка Майлс Моралес (Моралес също е творение на Бендис).

Чернокожият Капитан Америка Айсая Брадли се появи още през 2003 г., а 16-годишната пакистанка Камала Хан стана новата Мис Марвъл и така се превърна в първия супергерой мюсюлманин на комиксовия гигант.

Неотдавна Брайън Майкъл Бендис написа и Uncanny X-Men, където се разкри, че мутантът Айсмен е хомосексуалист.

Като част от същата тенденция, преди дни компанията AfterShock Comics разкри, че най-новият й герой е транссексуалният Чалис - измислен от друг комиксов ветеран, Пол Дженкинс, след като бил помолен от фен да създаде транссексуален супергерой.

Marvel все още пазят в пълна тайна точната съдба на Тони Старк след края на Civil War II. Бендис уверява, че новината за Рири Уилямс по никакъв начин не издава предстоящите събития около Старк.

#1 bludniq_sin 07.07.2016 в 09:15:08

А .. плахо да попитам - бели герои мъже хетеросексуални ще има ли или тия мръсни потисници всички трябва да бъдат иритани?

#2 boris 07.07.2016 в 09:34:58

Скоро в театър Глобус - Кралят в "Хенри пети" като чернокожа, веган тинейджърка!

#3 bludniq_sin 07.07.2016 в 11:39:59

тъмнокожа био гига веган тийнейджърка, джъстис уориър, феминаци, трансджендър пентагрийнактивист .. и каквото още се сетиш./

#4 Дракон с кисело зеле 07.07.2016 в 11:41:49

А .. плахо да попитам - бели герои мъже хетеросексуални ще има ли или тия мръсни потисници всички трябва да бъдат иритани? --- То и аз това се чудя вече. Хълк - китаец. Супермен - китаец. (Не е марвелски герой, ама все пак...) Тор - жена. Спайдър-мен - мексиканче. Сега пък това. А Капитан Америка - чиято раса, пол и ориентация няма как да бъдат сменени - се оказа агент на най-злата организация в историята. Със сигурност има и още подобни случаи, за които, понеже не съм комиксов гийк, не се сещам. Не се прави така, егати. Т.е., явно се прави така, обаче е някакво тотално безумие.

#5 Дракон с кисело зеле 07.07.2016 в 13:29:55

Уфф, явно съм чел криво статията. Имало било черен Капитан Америка. Брей...

#6 Кръстанов 08.07.2016 в 19:39:10

Според мен целта на тези промени е да се покаже, че хората с различен цвят на кожата, вероизповедание и сексуална ориентация не са по-малко хора от белите хетеросексуални и то от белите хетеросексуални мъже. Но пък от друга страна тази промяна е твърде рязък завой и намирисва на чиста доза маркетинг, без в действителност да се цели изграждане на някакви ценности. Не че филмите на "Марвъл" проповядват някакви сериозни ценности де...

Новините

Най-четените