Продуцирай се сам. Ако питате обещаващите Jeremy?, това е почти животоспасяващо. И не звучи високопарно, защото градусите, при които виреят инди групи като тях, са смразяващо ниски. Става дума за оцеляване.
Разкрачена между неувяхващ силикон, префинени поп балади и тренди имитация на смъкнати гащи от Ню Йорк, българската музика рядко вади на показ качествена алтернативна продукция. Този жанр сякаш вегетира с инат и безкраен оптимизъм, докато "слава" и "популярност" са далечни за трънливата му реалност понятия.
Звезден статус, с цялата условност на израза, се постига почти веднъж на десетилетка - ФСБ и Сигнал, БТР и Нова Генерация, Остава и P.I.F. Със сигурност пропускаме още групи, които си струват, както и десетки подражатели от типа "Направи си сам" без липса на желание, но с обречено развитие.
Зрелостта при Jeremy? настъпва някъде около 15-ата година, когато момчетата си задават въпроса защо все още не са излъчени по национална медия - и решават да направят така, че алтернативната музика по-успешно да стига до повече хора. Как? Чрез собствен лейбъл.
Различното трябва да е по-видимо
"Всички, които създават някаква музикална продукция, инвестират много, но накрая тя не може да достигне почти до никого. Липсващите звена са много, но смятам, че с малко усилия може да се изгради мрежа, една комплексна медия, която да дава много по-голям достъп до хората", казва Ерсин Мустафов, гласът и басът на Jeremy?.
Китаристът Ташо Колев се присъединява към мнението, че в България не функционира достатъчно добър канал, който да лансира пред слушателите/зрителите подобни на Jeremy? групи. За вливане в мейнстрийма изобщо да не споменаваме.
Ерсин и Ташо ни сервират новината за лейбъла, докато обсъждаме наближаващата им изява като подгряваща група на Остава в Маймунарника на 3 септември. Всъщност, момчетата от Каварна кроят такива планове от няколко години, докато все повече се местят към графата "сериозни групи" и откриват как наистина работи музикалният бизнес в България.
Ядрото на Jeremy? пази в тайна подробностите, но със сигурност първият канал за промотиране, който ще използват, е интернет. Ташо споделя дискретно, че подобен проект изиска постоянството и време, а не задължителната по подразбиране бърза печалба, докато Ерсин говори за вече „измислен модел".
Не става само със свирене
За момента обаче се оказва, че алтернатива за алтернативните май няма - съвсем буквално. Голяма част от родните групи в крайна сметка се отдават на съботно-неделни забивки пред близки и приятели, а годините ги пращат от опашката за изгряващи таланти в клокочещия търбух на семейството и кариерата.
Друга част от проблема, според Ерсин, звучи така: „Много хора, които биха могли да инвестират в българската музика като цяло, се плашат от това, че е малък пазар, че не е разработен, че е нищожен. Ето защо фокусът пада върху една ниша, която работи и вече е мейнстрийм - „Пайнер", защото там се е работило професионално. Всички други, замесени в популярната музика и рок музиката в България, не направиха нищо през годините. И никой не пое отговорността. Мисля, че ако няма различна музика, положението е много страшно".
На всичкото отгоре отношенията между творците в алтернативния и рок жанр обикновено не са продуктивни, а точно обратното.
Момчетата от Jeremy? обаче не се плашат да продуцентстват: „Щом се налага, ще вършим много различни неща. Ще се занимаваме само с музика, но не само със свирене".
„Да работиш нещо друго, а музиката да ти е хоби, сигурно е стандартен и работещ за много хора вариант, но не това си представяхме с Ташо", допълва вокалистът. Иначе той е художник, а Ташо е добър в сметките.
Свежа кръв от Каварна
Историята на Jeremy? започва със здраво ученическо приятелство в Каварна, която по това време не дава признаци за „метъл столица" на България. Бандата се определя като лежерна, променлива в стилово отношение и вече узряла.
Новините около тях включват сингъл и видеоклип за дебют в музикалния ефир след два месеца. За първи път е замесен музикален продуцент - Моникс. „Това е човекът с общия поглед. Песента претърпя съществена промяна от това, което бе в началото. Голяма част от аранжиментът е променен, може да се каже, че е правена по формула", коментират музикантите.
В групата са настъпили промени, откакто ги заварихме в Unplugged. Барабанистът Явор Лалев, третият създател на Jeremy?, се е отдал на професионалната фотография, а на негово място е привлечен Росен Ватев. Нов в групата е басистът Ники Сербезов.
Старият формат на бандата стои зад дебютния сингъл, но новият й облик ще донесе по-различно и професионално звучене, смята Ерсин. Въпреки това, темпото на групата си остава - песен по песен с непрекъснати експерименти. „Нямаме стил. Иначе щяхме да бъдем тотално нишова група", изтъква той.
До момента Jeremy? бяха прекрасна компания на нощния живот в София (и от време на време в Каварна), но групата вече чувства, че е набрала достатъчно скорост за нещо по-сериозно. И без това е време за нова ъндърграунд вълна в България.
А една стара руска поговорка гласи: „Ако те е страх от мечки, не ходи в гората". Е, Jeremy? точно там са се запътили. Или както го каза Ерсин: „Няма време за губене. Тръгваме с краката напред".