Платформите за споделено финансиране несъмнено са места на неограничените онлайн възможности, способни да дадат началото на проекти, събиращи 55 милиона долара от случайни хора (например видеоиграта Star Citizen, световният рекордьор по колективно финансиране от Kickstarter).
В музикалния свят те също умеят да променят напълно установените правила, и то поне по няколко начина, тъй като приложението им варира. Напоследък едни ги използват, за да доведат любима група в родния си град, а други - за да откажат нежелана група от каквато и да е идея да свири в региона им.
В положителен план ефекта усетиха американските рок титани от Foo Fighters, които на 17 септември тази година осъществиха първия концерт в историята, финансиран колективно от фенове в интернет. Те се съгласиха да свирят на сравнително скромна по мащаби сцена в Ричмънд, Вирджиния, след като четирима техни фенове от околността събраха над 70 хил. долара за техен концерт в онлайн платформата Tilt.
Кампанията не просто постигна необходимата за концерта сума, а беше отразена в най-големите музикални издания, беше определена като личен фаворит на изпълнителния директор на Tilt Джеймс Бешара, и беше окачествена от фронтмена на Foo Fighters Дейв Грол като явление, което може да „промени правилата" в бизнеса.
„Убеден съм, това може да стане основният начин, по който групите решават къде ще свирят", каза Грол. „Досега винаги сами сме решавали с кого и къде ще свирим, но сега, ако разберем, че хората искат да отидем някъде, може и да го направим".
Последователите са налице - британски фенове на бандата вече събраха над 150 хиляди паунда в сходна кампания, която цели да привлече Foo Fighters на концерт в Бирмингам.
Обратната страна
Но колективното финансиране онлайн, оказва се, може да действа и в обратна посока. Nickelback, спечелили си славата на най-мразената рок група в света, в момента са жертва на поредната зловеща подигравка - чрез ироничен Kickstarter проект, целящ бандата да пропусне Лондон като дестинация, щом тръгне на предстоящото си турне.
Инициаторът на идеята цитира „неслушаемата музика" на бандата като причина за инициативата си и си е поставил задача да събере 1000 долара от други недоброжелатели на Nickelback, за да бъде кампанията му успешна.
Мотивационното му слово в Kickstarter съдържа следното изречение: „Само си представете, хиляди - може би десетки хиляди музикални фенове - и всички те да не присъстват на ексклузивен концерт на Nickelback в Лондон. Ще бъде грандиозно. Легендарно. Да се осмелим ли да кажем, епохално?"
Един долар дарение за кампанията ще произведе мейл, „написан от ваше име към мениджмънта на Nickelback, любезно предлагащ им да не свирят в Лондон, Англия в близко бъдеще. Получавате и бонуса да не видите Nickelback на концерт".
Ако решите да дарите 10 долара, това ще осигури мейл „пълен с цветущи фрази и множество главни букви и може би даже една-две нелюбезни емотиконки". При 50-доларово дарение лидерът на кампанията вече обещава да прати на Nickelback mp3 със собствената им музика; надеждата е след това самите музиканти да се разформироват завинаги, но досега никой не е дал толкова сериозна сума и не е проверил тази хипотеза.
Според NME автор на този проект е британецът Крейг Мандел, който по любопитно съвпадение е приятел на Андрю Гоблин, един от хората зад инициативата, завела Foo Fighters в Ричмънд. Дотук обаче негативната кампания е събрала едва петнайсетина дарители и едва ли има съмнение, че музикантите от Nickelback са тези, които ще се смеят последни.
Техният осми студиен албум No Fixed Address ще се появи в средата на ноември и ще бъде първото им издание с новия им лейбъл Republic Records. Миналият албум на Nickelback Here and Now е продал над милион копия само в Щатите от излизането си през 2011 г.
А членовете на групата отдавна са свикнали с негативните отзиви от страна на хейтърите и не им обръщат особено внимание. „Постоянно получаваме такива реакции. Никога не сме били любимци на критиците или нещо такова", казва по въпроса фронтменът Чад Крюгер. „Но продаваме доста албуми и пълним доста арени без да чуваме особено много оплаквания".
Факта е, че хич не са неслушаеми, даже напротив - много са слушаеми. Уникално елементарни, болезнено банални, но изключително добри в това да правят елементарна, забавна музика. Тоя хейт го намирам за много неоснователен. Хич не съм им фен на Никълбек, далеч не са моята музика. Обаче повечето хора нямат против да чуват тяхна песен в кафето или бара. Тоя тип кикстартъри малко злоупотребяват идеята на крауд фъндинга според мен. Администраторите не би трябвало да го позволяват. Малко е абсурдно. Например, не мога да събирам пари за да построя сграда - било то независим унивеситет или музей, но ога да събирам пари за да накарам някого да не идва да свири... щото? А и също така, тия същите дето не щат Никълбек, к'во правят като идва Джъстин Бийбър, като са такива яки металяги? Това си е типична човешка порнография.