Стане ли дума за качествено българско аренби или стилен джаз с елегантни поп мотиви, не можем веднага да не се сетим за Белослава. Тя си извоюва място на сцената още в края на 90-те, през 2001 г. блесна със сингъла си „Между две луни", и до днес не е престанала да радва с нежно и позитивно звучене, с хубави текстове на български и с неизменен чар във всичко, което прави.
И на нея обаче се е паднало да живее в интересни музикални времена със сериозни промени в музикалната индустрия в цял свят. „Просто времето се мени", казва тя пред Webcafe.bg.
„Дигиталният свят налага нови правила, но хубава музика винаги ще има и тя ще бъде на живата сцена, под небето или в някой малък клуб, независимо откъде си я набавят хората - светът така е устроен, светът без музика не може".
Самата Белослава също не може без музика и затова не спира да твори.
Последният й сингъл „Няма" се появи през март, а в момента тя работи над четвъртия си студиен албум "Времето за мен си ти", „който ми се иска да завърша в края на 2014 година и да споделя с всички мои сестри-жени гордостта от годината, в която навършвам 40".
Тя вече е преполовила работата по албума и има огромното желание той да се превърне в коледен подарък за много хора. А дотогава шансовете да я чуем на живо също не са малко - лятното й турне стартира с концерт в „Конюшните на царя" в Пловдив.
„Ще преминем през Варна, неколкократно ще бъдем във Варна, Св. Влас, къмпингите Арапя и Градина, и ще имам честта да открия „Аполония" в Созопол с новата й джаз сцена на Острова", радва се Белослава. „Предстои турне, представящо четвъртия студиен албум през зимата, но все още стискаме палци, тъй като сме зависещи от спонсори".
Ще пее в самолетен хангар
Още тази неделя й предстои един концерт-приключение на софийското летище, включващ механици, които свирят на фагот и самолетни пилоти, които са виртуози на цигулка.
Всъщност това ще е първото идване в България на симфоничния оркестър Lufthansa Orchestra, съставен от служители на „Луфтханза" от цял свят.
Оркестърът ще изсвири съвместно музикално произведение с Белослава, a тя ще изнесе и свой концерт заедно с бенда на маестро Живко Петров.
„Този необичаен концерт за всички е съвсем обичаен за мен. Разминаването в анонса за концерта обърква много от нашите слушатели, като те си мислят, че този концерт е съвместен с Lufthansa Orchestra, а той е съвсем отделен за тях и за нас", обяснява Белослава.
„Имаме прекрасна съвместна пиеса, аранжирана от Живко Петров, която прави прехода между моя концерт и техния. Щастието за мен е, че на сцената ще бъда с изключителното джаз трио JP3. Ще изпълним последните сингли от предстоящия четвърти студиен албум и ще направим премиера на лятната песен „Лято за двама".
Вдъхновение и реализация
А нейната музика сякаш е създадена специално за лятото. В песните на Белослава има една невероятна лекота - вероятно защото творческият процес по една песен при нея е „нереално кратък", както и самата тя го определя.
„Имам огромната благословия да виждам света през очите на другите и чрез песните си да го споделям. Много мои пътешествия, лични приключения, срещи и раздели, залези и изгреви, торти и вино, далечни и близки земи, вкусни и не чак толкова миризми, музиката, киното, театърът са повод за огромното ми вдъхновение и уважение към живота.
Другата част са моите безкрайно талантливи колеги, които чуват думите ми и идеята за мелодията, и я превръщат в чудесен аранжимент. Това са Живко Петров, Димитър Семов, Росен Захариев, Антони Рикев и други мои колеги".
Да правиш авторска музика обаче е едно, а да успяваш да я реализираш простоянно вече 15 години - съвсем друго. Белослава го постига като се придържа към най-важните неща.
„Концертираш, създаваш, записваш, излъчваш и съществуваш в реалното музикално пространство, което не се припокрива с медийното. Медийното, отнесено към днешно време, е фалшиво и нереално. Там място за качествена музика няма".
А могат ли тогава нашите музиканти да пробият на международно ниво? Според Белослава това е въпрос на комуникация и географско местоположение.
„В България има изключителни музиканти, достойни да бъдат на всяка една световна сцена. Но след наследството от Балкантон и тясната българо-съветска дружба, много малко световни продуценти биха повярвали, че естрадата си е отишла и е отстъпила на една нова и авторска българска музика", смята певицата.
„Въпреки всичко, аз и много мои колеги, стъпка по стъпка, сцена по сцена, фестивал след фестивал, ще продължаваме мисията на нашата музика".