Голямото изкуство често възниква вследствие на някакъв остър конфликт или изгаряща вътрешна борба.
Произведенията, които разтърсват най-голям брой хора, обикновено са създадени от хора в криза, обзети от отчаяние, фатална зависимост, екзистенциално напрежение или поне разбито от любов сърце.
В историята на рока и метъла положението не е по-различно и някои от най-великите песни и албуми, които някога ще чуете, не са се родили в идилични периоди за любимите ви групи. Точно обратното.
Срещата на сложни творчески характери, вредни субстанции и взривоопасни обстоятелства ражда както конфликти и кризи, така и вечна, неостаряваща музика.
Слушайки крайния резултат, може да останете с впечатление, че съответните групи са работили в идеален синхрон, но в повечето случаи това далеч не е така.
Припомняме си историите на 6 прочути албума, записани при кризисни обстоятелства, които са издържали теста на времето.
Metallica - ...And Justice For All (1988)
Как трима мъже, склонни към алкохолизъм, могат да преодолеят смъртта на свой приятел и член на групата им?
... And Justice For All дава един възможен отговор, защото е първият албум на Metallica след смъртта на басиста Клиф Бъртън. Той загива при автомобилна катастрофа с буса на бандата, а останалите са свидетели на трагедията и тя няма как да не остави отпечатък в творчеството им.
След смъртта на Бъртън, съществуването на най-успешната траш метъл група се оказва под въпрос. Джеймс Хетфийлд, Ларс Улрих и Кърк Хамет давят мъката в алкохол, а потиснатият гняв си проправя път в музиката им.
...And Justice for All остава сред големите албуми на легендарната група, а периодът, в който е записан, го изпълва с още по-дълбок смисъл.
Nine Inch Nails - The Downward Spiral (1994)
Най-значимият албум на Nine Inch Nails е създаден във време, в което човекът-група Трент Резнър изживява същински кошмар.
Музикантът е затънал в депресия, която не успява да облекчи дори с наркотиците.
Именно тогава възниква албумът, който според мнозина е неговият магнум опус. Става въпрос за концептуален албум, описващ саморазрушението на един човек, а Резнър очевидно изживява дълбоко всяка дума и всяка нота, попаднала в записите.
Днес The Downward Spiral е бетонирал своето място в историята като един от най-важните албуми на 90-те години.
Slipknot - Vol. 3: (The Subliminal Verses) (2004)
След като избухват още с втория си албум Iowa (2001), зловещите Slipknot стават обичани в цял свят и се оказват най-голямото ново явление в метъла.
В онзи период изглежда единствените хора, неудовлетворени от Slipknot, са самите членове на бандата. Фронтменът Кори Тейлър се бори с алкохолизъм и депресия, а няколко от останалите се отдалечават от групата и от процеса по създаване на новата музика.
Други от Slipknot пък развиват ненавист към музикалния продуцент Рик Рубин, който почти не присъства по време на създаването на следващия албум Vol. 3: (The Subliminal Verses).
Нелекият процес по завършване на албума не пречи той да бъде приет възторжено и да пожъне успехи, а песента Before I Forget дори печели "Грами".
Парадоксално, но следващият албум All Hope Is Gone е резултат от доста по-продуктивен творчески процес, но повечето музиканти от Slipknot го сочат като най-несполучливото им издание.
Korn - Take A Look In The Mirror (2003)
Днес шестият албум на Korn вече има платинен статут, но създаването му е свързано с не една и две драми.
В периода на създаването на Take A Look In The Mirror, пионерите на ню метъла са под особено голямо напрежение, тъй като предният им албум Untouchables се е представил под очакванията и ги е потопил в дългове. Китаристът Брайън Уелч пък е принуден да се изправи срещу наркотичната си зависимост.
Накрая си проличава, че албумът е създаден за необикновено кратки срокове, а от условията за запис и финалната продукция има какво да се желае.
Но Korn все пак показват класата си и произвеждат качествен албум с няколко много солидни сингъла.
Foo Fighters - The Colour And The Shape (1997)
Именно проблемите и скандалите превръщат The Colour And The Shape в толкова успешен и влиятелен албум на Foo Fighters.
Лидерът на рок бандата Дейв Грол не спира да търси идеалното според него звучене и това води до зачеркването на цяла звукозаписна сесия в ранен етап от работата.
После Грол заменя барабаниста Уилям Голдсмит, докато звукозаписната компания му диша във врата, а разходите по албума не спират да растат.
Но изтощителният процес по изработването на The Colour And The Shape дава резултат и това е един от най-детайлно изработените рок албуми на 90-те. Просто Foo Fighters не се отказват до края в преследване на концепцията си и постигат целта.
Smashing Pumpkins - Siamese Dream (1993)
Ако Smashing Pumpkins ви звучат в приповдигнат дух в този албум, това не е случайно.
Изглежда естествено се е получил контрастът между музиката и изживяваното от групата през периода на записите.
Лидерът Били Корган преминава през терапия заради претърпяно нервно разстройство, даже е планирал самоубийството си, докато е писал новите песни.
Наркотичните гуляи на барабаниста Джими Чембърлин пък го карат да изчезва тотално за по няколко дни и да спъва работния процес.
Проблемите карат Били Корган да се превърне в същински тиранин по време на записите и това почти разрушава отношенията му с останалите от групата.
Същевременно, много от песните звучат някак вдъхновяващо и оптимистично, въпреки тежката тематика на текстовете - което доказва, че понякога най-смазващите периоди могат да родят най-красивото и озаряващо изкуство.