Колко от вас помнят времената, в които когато някоя песен в дискотека или клуб ти хареса, трябва да питаш DJ-я кой е изпълнител и кое е парчето?
По-лошо беше да я чуеш по радиото, телевизията или в някое забавно пикселизирано клипче от зората на интернет, защото тогава нямаше кого да питаш. Още помня как месеци наред въртях само част от метъл песен, открита именно чрез клип, когато познат на познат най-накрая каза: "Ама това е Chop Suey! на System of A Down". Алелуя!
Някога хората бяха нашият Shazam. Днес Shazam е онзи магьосник, който замества всезнаещия DJ или приятелите с богата музикална култура.
Приложението за разпознаване на песни през август 2022 г. навърши 20 години. Цели две десетилетия то дава отговор на въпроса "Абе, коя е тази песен?", спомага за това потребители по цял свят да откриват любими парчета, а музиканти - да достигат до нови аудитории.
Как го прави? Като използва микрофона на смартфон или компютър, за да вземе "проба" от парчето, на база на която създава аудио отпечатък и го сравнява с аудио отпечатъците на милиони песни, които има своята база данни. След това дава информация за име на песента, изпълнител и албум, за да може да я вкарате в плейлистите си и да я въртите, докато ви втръсне и вече не искате да я чувате до края на дните си.
Днес така сме свикнали със съществуването на Shazam, че може би не оценяваме напълно ползата от него. Но за да достигне до нас, този музикален магьосник извървява дълъг път.
Компанията Shazam Entertainment е основана още през 1999 г., но първите бета тестове на услугата им за разпознаване на песни са направени чак през пролетта на 2002-ра. Първата песен, чието име е засечено чрез технологията, е Jeepster на T. Rex - рок парче от 1971 г.
През август същата година е даден официален старт - услугата става достъпно за потребителите във Великобритания. Но не мислете, че е работило както днес - все пак това е преди iPhone и последвалата ера на смартфоните.
По онова време услугата дори не се казва Shazam, а "2580" и това не е случайно.
За да я ползваш, се налага да се обадиш на телефонен номер - 2580 - и да насочиш телефона си към тонколоната. След 30 секунди системата ти затваря, а след това трябва да изчакаш SMS с резултата.
Песента, която първа е "шазамната" 1000 пъти от потребителите, е Cleaning Out My Closet на Еминем. "Рекордът" е постигнат месец след пускане на услугата. Нужни са осем години, за да има песен, която да мине границата от 1 милион търсения - "TiK ToK" на Ke$ha.
През 2004 г. услугата стартира и в Щатите, а приложението за смартфон Shazam - такова, каквото го познаваме - се появява четири години по-късно за iPhone. От този момент нататък популярността му само расте нагоре, за да се стигне до 1 милиард "шазамвания" на месец през май 2022 г.
Към август т.г. общо 70 милиарда пъти Shazam е бил използван, за да бъде разпозната някоя песен. Цифра, с която едва ли някой DJ може да се похвали.
Най-шазамваният изпълнител за тези две десетилетия е Drake.
Цели 350 милиона пъти потребители са търсили името на песни, в които той участва по някакъв начин. Неговата най-търсена песен е One Dance с 17 милиона шазамвания.
По случай 20-ата годишнина от компанията разкриха и кои са най-търсените през Shazam парчета в различни жанрове:
Хип-хоп/рап: Macklemore & Ryan Lewis - Can't Hold Us
Денс: Lilly Wood & The Prick and Robin Schulz - Prayer In C
R&B/Soul: John Legend - All of Me
Латино: J Balvin, Willy William - Mi Gente
Поп: Passenger - Let Her Go
На самостоятелен певец/текстописец: Hozier - Take Me To Church
Но сред всички милиони песни в каталога на Shazam, има една, чиито име и изпълнител потребителите са търсили най-много и това е Dance Monkey на Tones and I. Тя е най-шазамваната песен изобщо с над 41 милиона търсения.
"Коя?", може да попитате. Като я чуете ще се сетите, макар да е възможно вие също да не знаете името ѝ:
Ако се върнем назад във времето - когато търсенето на песни е ставало с обаждане по телефона, най-търсената тогава песен е била класиката Crazy на Gnarles Barkley.
Дори днес се случва Shazam да сгреши - всеки е получавал като резултат неправилната песен, а аматьорски ремикс или тотално различно парче. В повечето случаи обаче приложението си остава най-лесният и бърз начин да разберем името на песен, която ни е харесала, вместо да гугълваме онези части от текста, които сме успели да уловим и да запомним.