"Милостиво" обесване - вместо екзекуция с камъни

Иранката Сакине Мохамади Аштани, за чието спасяване се мобилизира целия свят, няма да бъде умъртвена с камъни, а ще бъде обесена.

Главния прокурор на Иран Голам Хюсеин Ежей каза, че 43-годишната жена, осъдена на пребиване с камъни заради прелюбодейство, е обвинена и в друго престъпление - съучастие в убийството на съпруга си, за което присъдата е бесилка.   

"Според решението на съда, тази жена е осъдена за съучастие в убийство, и този процес има предимство пред другия", съобщи говорител на министерството на правосъдието. 

Той допълни, че Иран няма да допусне политизирането на случая да засенчи ценностите на закона и исляма: "Съдебната власт не може да бъде разколебана от международната критика и пропагандната кампания, стартирана на Запад" . 

В същото време синът на Сакине - Саджад, призова Италия, една от страните, които най-сериозно се ангажираха с публични акции за освобождаването на Сакине: "Ние искаме от италианските власти да се намесят и да ни помогнат", каза Саджат.

По повод на изпратения от Иран апел, министерството на външните работи на Италия коментира, че ще настоява за преразглеждане на присъдата и ще продължи да работи с непоколебима решителност както преди. "Правните процедури все още не са изчерпани", допълни говорителят на Външно Маурицио Масари.

В началото на този месец като част от международния протест срещу бруталната присъда, билбордове с лицето на Сакине се появиха около знакови сгради в Италия, като Дворецът Чиги (където се помещава дясноцентристкото правителство на Силвио Берлускони) и на площад Кампидолио.

Известни личности и интелектуалци в Европа поведоха цивилизована "война" за освобождаването на 43-годишната Сакине Мохамади Аштиани, както и на още 13 души, осъдени на смърт чрез убийство с камъни.

Иранският външен министър Манушер Мотаки нарече западната подкрепа за Сакине "политически мотивирана пропаганда". Той критикува "двойният стандарт", който западните страни прилагат в случаи, касаещи нарушаване на човешките права, напомняйки за центровете за задържане като Гуантанамо и Абу Гариб.

Новините

Най-четените