Не достига справедливост в съда ни

България намира челни позиции в поредна негативна европейска класация - за нарушаване на човешките права при наказателни дела. Британският в. „Гардиан" изтъква страната ни редом до Гърция, Румъния и Полша - топ 4 на държавите, които най-често биват осъдени от Европейския съд за правата на човека.

Данните показват, че България има 92 нарушения за 5-годишен период. Повечето случаи са за необичайно дълги забавяния във фазата на досъдебно производство. Изтъкнато е още, че арестуваните често остават без достъп до адвокат, както и без да могат да виждат семейството си.

Преди нас е единствено Гърция, която е със 108 нарушения. И там най-честата причина е в хроничното забавяне на делата. Често това е свързано с отказа да се назначи преводач за задържаните.

В Полша нарушенията са 67. Там редовно на арестантите се отказва достъп до документи от делото по време на разследването. Румъния е осъдена 49 пъти.

Европейският съд по правата на човека отчита тревожна тенденция - през 2007 г. са установени 37 нарушения на правото за справедлив наказателен процес, а през миналата тези случаи са нараснати до 75 нарушения. Това е почти двойно увеличение.

В някои страни - членки предварителното задържане може да продължи до 4 години, а други изобщо нямат такъв законов максимален срок.

Данните са на лондонската организация „Справедливи съдебни процеси" и международната кантора Clifford Chance. Проучването обхваща 5-годишен период - от лятото на 2005 г. до средата на тази година.

#1 Чинчифон 10.10.2012 в 11:18:12

Хайде стига вече!Всички знаем,че на съда ни не му достига справедливост.А да не би за бедните,болните,безработните и децата да достига справедливост?Защо некадърността на правителството трябва да се замазва само със съдебната власт?Да не би в човешките отношения,във футбола или пък в образованието да сме прокопсали повече?Бездарниците нека да си вървят и да си отглеждат кучета!

#2 pepe 10.10.2012 в 12:49:46

92 са тези, които са могли /да си го позволят/ да стигнат до Европейския съд. Да дойдат да видят какво ни е всекидневието и дали съдебната система ни е главния проблем. А досъдебното производство всъщност значи полиция и прокуратура.

Новините

Най-четените