Един милион сирийски деца са бежанци

Докато международната общност продължава да е в неведение дали в Сирия е използван отровен газ срещу цивилни и кой го е пуснал, УНИЦЕФ съобщи, че над 1 милион деца са били принудени да напуснат родината си.

Статистиката за две години гражданска война в Сирия е красноречива - децата са най-големите й жертви. УНИЦЕФ определя този факт като срам. Те представляват половината от общия брой на сирийските бежанци, насочващи се основно към Турция, Йордания, Ливан, Египет, Иран.

Данните показват, че около 768 000 сирийски бежанци са под 11-годишна възраст. Децата са изправени пред дългът списък с рискове - от недохранване и стрес до принудителни бракове, сексуална експлоатация и детски труд.

Съседните на Сирия страни буквално изнемогват да поемат потока от нейни бежанци. Все повече от тях се насочат към Европа и Северна Америка. Около 2 милиона деца са принудени да се преместят в самата Сирия.

Водещите страни в света вече втори ден проверяват дали сирийската армия е използвала токсичен газ срещу цивилни, както твърди опозицията. Режимът на Башар ал-Асад отрича чудовищните обвинения за смъртта на 1300 души в предградията на Дамаск, покосени с бойното вещество зарин.

САЩ все още нямат категорично потвърждение. Дори Москва призова Дамаск да сътрудничи на наблюдателите на ООН, за да се разкрие истината за масовата смърт. Генералният секретар на световната организация Бан Ки-мун я описа като „престъпление срещу човечеството".

Интернет и социалните мрежи бълват десетки аматьорски видеоклипове със шокиращи сцени на задушаващи се и умиращи хора. Експерти твърдят, че със сигурност става дума за токсичен газ, макар и от кадрите да не може да се определи дали е точно зарин.

Новините

Най-четените