ГЕРБ атакува кабинета с инвестиционното планиране

Първият вот на недоверие срещу правителството на Пламен Орешарски няма да бъде срещу цялостната му политика, както Бойко Борисов и Цветан Цветанов обявиха ден по-рано. ГЕРБ ще атакува кабинета заради секторен провал, но вотът няма да е заради сектор „Сигурност", а заради Министерството на инвестиционното планиране, което изобщо не е в дневния ред на обществото.

Вместо да повдигнат в пленарна зала въпроса кой предложи Делян Пеевски за шеф на ДАНС, ГЕРБ ще питат за назначения за няколко часа арх. Калин Тихолов. Той бе махнат от министерския пост заради протести, свързани с проектите му за застрояване на Черноморието.

Тихолов получи прозвището "министър Дюнигейт", тъй като спорният проект за строеж между Равда и Несебър, спрян миналата година, се оказа негово дело. Той оттегли кандидатурата си, за да не затруднява диалога с гражданското общество, както обясни тогава премиерът Пламен Орешарски.

Внасяйки секторен вот на недоверие, ГЕРБ няма да може да иска ново гласуване за оцеляване на правителството в рамките на три месеца. При вот срещу цялостната политика срокът е шест месеца.

Това бе съобразено от бившите управляващи, които утре се очаква да внесат искането. Борисов обяви, че Министерството на инвестиционно планиране на практика не съществува, защото не работи.

„Нека обяснят защо смениха първия министър и след това да казват какво работиха четири месеца, защо харчиха държавните пари, сгради, секретарки, шофьори, командировки, начинът на назначения, какво свършиха за четири месеца", изтъкна той.

Едно по едно

Лидерът на ГЕРБ видя няколко теми, по които може да се иска падане на „политико-експертното правителство" на Пламен Орешарски.

„Почваме ги от тук и ще стигнем до международната изолация, в която Орешарски изпадна. Искам само да проследите първите четири месеца, когато аз бях премиер, колко столици, колко посещения и какво отношение имаха към нас. Сега имаме един македонски премиер в Кюстендил, една неделя, и инвестиционен форум в Китай, които се правят всяка година по два пъти", изтъкна той.

"Така, както настоявах да има вот на недоверие за цялостната политика, колегите от групата предложиха да го разделим на секторни части - по всички теми, но на няколко пъти. Така че по всички политики ще има вот на недоверие. Той пак ще е цялостен, но разделен на части", обясни Борисов.

За преобръщането той се съобразил и с критиките на Реформаторския блок, с който можело да се наложи да работи по волята на избирателите.

Лидерът на ДПС Лютви Местан заяви, че вотът на недоверие няма да успее. За ГЕРБ той коментира: "Те не представляват интересите на обществото и вотът категорично ще бъде отхвърлен от ръководството на ДПС. Защото партията на Борисов не може да бъде политически и морален коректив на управлението".

Новините

Най-четените