Правителство дължи 108 млн. лева на бизнеса

Неразплатените задължения на изпълнителната власт към бизнеса са около 108 млн. лева и са предприети мерки за намаляването им. Това обяви премиерът Марин Райков след заседанието на Министерския съвет днес. В тази сума не се включват задълженията на местната власт към фирмите.

"Помолих министъра на финансите - да положи усилия за намаляване на това задължение. 70% от задължението е на един субект", заяви Райков, но не назова "субекта". Най-вероятно това е Министерството на регионалното развитие и благоустройството, което не се е разплатило за дейностите, свързани със строителство на магистрали, пътища и други ремонтни дейности. Подизпълнителите на "Тракия" вече протестираха на няколко пъти заради неразплатени от месеци суми.

Над 100 работници, строящи участъка от Свиленград до Капитан Андреево на автомагистрала "Марица", от днес са в стачка, след като не са получавали заплати от дълго време, съобщи haskovoinfo.

Работниците се събраха пред офиса на фирмата край Любимец, за да заявят, че така повече не може. "От 2011-а имаме 2 месеца по 40%, за 2012-а имаме 9 месеца по 40% и една цяла заплата, а за 2013-та - януари и февруари не са ни платени", оплакаха се работниците.

Част от тях вече са без ток, защото не могат да си го платят, други пък взимат непрекъснато кредити, които не могат да изплатят.

"Искаме си парите, защото изнемогваме. Не може политиците да се пъчат, че строят магистрали, пък ние да не си получаваме парите", негодуват още те. Стачкуващите са изпратили подписка до ръководството на фирмата-подизпълнител на магистралата. От местния клон обясняват, че очакват пари, но не знаят дали и кога заплатите ще бъдат платени.

Фискалният резерв се попълва

Той посочи, че са много сериозни шансовете в края на седмицата фискалният резерв да надхвърли 4.7 млрд. лева. По закона за бюджета в края на годината, към 31 декември 2013 г. там трябва да има не по-малко от 4.5 млрд. лева.

Причината е, че по време на посещението си в Брюксел той е поставил въпроса за възстановяване на сумата от 800 млн. лева от земеделските субсидии, изплатени от правителството на ГЕРБ. Очаквам до края на седмицата тези средства да бъдат възстановени, заяви Марин Райков.

Странно е обаче, че срещу изплатените авансово субсидии Министерството на финансите при Симеон Дянков пусна нов вътрешен дълг - ДЦК, а приходите от продажбата им би трябвало да са влезли обратно във фискалния резерв.

Министърът на финансите Калин Христов напомни на общините, че получават в срок трансферите и оттам нататък "трябва да работят в рамките на собствените си бюджети и да не предприемат ангажименти, които надхвърлят бюджетите, тъй като не може да има допълнителен трансфер".

"С влизането на определени хора в политиката театралният сектор е загубил възможности за обогатяване." Така Марин Райков отговори на въпрос защо лидерът на "Атака" Волен Сидеров не е допускан до заседанията на МС. На брифинга след заседанието журналист от телевизия "Алфа", свързана с "Атака", отново зададе този въпрос.

Премиерът отново се позова на правилата за провеждане на заседания на кабинета. "Уважавам гражданските права на Сидеров независимо от неговото поведение", каза още Райков и добави, че не иска вече да се занимава с тази тема.

На предните заседания лидерът на "Атака" искаше да нахлуе в МС, но охраната не го пускаше. Като депутат той има това право, но в момента Народното събрание е разпуснато, обясниха и днес от МС. Сидеров беше и единственият поканен политик, който не отиде на среща с Райков при сформирането на изборния борд.

По-рано днес лидерът на "Атака" се изяви по bTV. "Минималната пенсия в Салвадор, която е една от най-бедните в Латинска Америка е близо два пъти по-висока от България - 115 евро. В африканската държава Габон пенсията е 194 евро. Там живее племето банту. Да не би това племе да e по-умно от българите?", попита Сидеров. Той припомни, че минималната заплата в Кипър е 900 евро.

За сетен път Волен Сидеров повтори тезата си за минимална работна заплата от 1000 лева и пенсия от 500 лева. За това са необходими 6 млрд. лева годишно, които могат да бъдат събрани чрез намаляване на администрацията, свиването на контрабандата и връщането на концесиите, "които ограбват държавата", каза той, като пособи златодобива в Челопеч, който се държи от голямата компания "Дънди прешъс".

Новините

Най-четените