Премиерът Пламен Орешарски е разпоредил спирането на действията по изграждането на тръбопровода "Южен поток", докато текат консултациите с Европейската комисия. Това каза министър-председателят след среща с тримата американски сенатори Джон Маккейн, Кристофър Мърфи и Рон Джонсън.
"Има запитване от страна на Европейската комися и ние сме спрели по-нататъшната работа по проекта по повод това запитване, като в зависимост от консултациите с Брюксел ще бъде взето решение", посочи Орешарски.
По думите му посещение на високо равнище от страна на САЩ в кризисен период от развитието на региона е сигнал за по-голяма евроатлантическа солидарност.
На срещата е обсъдена ситуацията в страната в контекста на евроскептичните тенденции в Европа, като пред американските сенатори българският премиер е подчертал, че България е от малкото страни, които не са изпратили в Европейския парламент евроскептични депутати.
Орешарски е подчертал във връзка с украинската криза, че позицията на България винаги е била в подкрепа на териториалната цялост на Украйна и мирното решение на конфликта. "Вярвам, че новият президент ще намери правилните подходи за това развитие", посочи Орешарски.
По време на срещата е обсъдена и енергийната сигурност на страната ни, която е силно зависима от един доставчик на газ. "Запознах сенаторите с нашите усилия за диферсификация на газовите доставки", посочи Орешарски като обърна вниманието на желанието на страната ни да се реализира проекта "Шах Дениз".
Обсъдена е и процедурата по избор на изпълнител на проекта "Южен поток" и запитването от страна Европейската комисия. Пред сенаторите Маккейн, Мърфи и Джонсън премиерът е заявил, че проектът ще продължи само след като бъдат отстранени всички забележки на Брюксел и се уточни заедно с ЕК неговото изпълнение по-нататък.
В рамките на срещата Пламен Орешарски е получил благодарност за участието на родния контингент в Афганистан, като е подчертано, че взаимоотношенията ни със САЩ са на много добро равнище.
Да не сме слуги на ония, ами на тия. Да ви имам и акъла! Така ли не разбрахте, че свободата не идва нито от демокрацията, нито от революциите, а от умението и желанието да имаш собствени интереси. Това важи и за индивида и за страната. От много ДАНСwithme накрая ДПС ще вземе пълната власт, а Американците за всеки случай могат да ни спретнат някоя автономийка. После ще се питате защо икономиката умира, защо цените на имотите се сриват (ако не ви касае политически, помислете икономически), ама е по-лесно да си фен, отколкото да си отбор (да ви изпозвам футболните шаблони). Досега си мълчаха за търговете и трябваше Американски интереси да се засегнат, за да се сетят ... е, що за Европа е това? Впрочем защитавал съм Сорос и пак ще го защитавам - като един умел играч не мога да не мус е възхищавам на умението, но прочетете какво говори пред CNN в открит текст преди да твърдите, че правенето на избори автоматично определя една страна като страна на свободата. С известно закъснение на Запад взеха да говорят за геополитика от 19 век и да я приписват на Путин, а някои тук може би си спомнят, че още от Сирийската криза споменавам за това - върнахме се в 19 век, но не заради Путин, просто тия, които ни доведоха до там нито се сетиха накъде вървят, нито си направиха сметката, че в такава игра Русия е по-добра по чисто исторически причини. Никакви приказки за демокрация и суверинитет не могат вече да прикрият фактите, картите падат и след всичкото натрупване от това Америка не може да спечели имидж, а това е кофти за всички ни. Няма да е зле да се научат да преглъщат загубени битки, за да не губят "войната", но това са те Американците - страна на "правите" и остатък от едно старо време, когато "правотата" се считаше, че може да е универсална. Византия ще покаже отново, че е по-гъвкава, но колко ли бели ще видим през туй време ...
МакАлистър От кораба-майка ли ги получаваш тия послания? Кажи им поне да ти отделят абзаците, щото то смисъл в тях и без това няма.
При подобни „инструктивни“ посещения обикновено за новините се споменава това, което широката аудитория така или иначе очаква да чуе. В някои анализи се изказват (повече или по-малко основателни) предположения за основната цел на посещението. Най-интересни обаче – а често и най-съществени – са някои на пръв поглед по-дребни теми или обменена между другото информация, които нерядко изобщо не се споменават. Ясно видима е поне една от основните цели на визитата на американските сенатори: посланието, че в сегашната обстановка на напрежение между Русия от една страна и ЕС и САЩ от друга, „снишаването“ по тодорживковски няма да мине. България трябва да заяви ясно на коя страна е – и, веднъж определила се, да бъде последователна. В същата посока беше и скорошното изявление на посланик Марси Рийс, че българските фирми, които работят със „Стройтрансгаз“, могат да попаднат под американски санкции. По-тревожно е обаче споменаването на Споразумението за трансатлантическо сътрудничество, чиято подготовка в пълна секретност (като печално известното ACTA, TPP и още някои) предизвиква сериозни опасения в Европа. Надявам се, че нашите умници не са поели задължение България да го подкрепи в Европарламента, без още да са прочели окончателния му вариант. Сигурно има и още съществени моменти, но за тях можем само да гадаем. Накратко казано, Щатите са се захванали с две неща. Първо, събират прясна информация от „буферния пояс“ около Русия: маршрутът на тримата сенатори обхваща още Полша и Румъния, а междувременно Джордж Фридман, шефът на сайта за стратегически анализи Stratfor, е на обиколка в Полша, Словакия, Унгария, Румъния и Азербайджан. И второ, Мърфи, Джонсън и Маккейн очевидно имат за задача да предадат конкретни послания от американското правителство и да се уверят, че са били разбрани. Затова горе нарекох посещението „инструктивно“. Между другото, неразделна част от същия процес е и посещението на Борисов в Щатите. Явно смятат, че той ще бъде следващият министър-председател, и искат да разберат как са се променили вижданията му за времето от предишното му посещение там досега. Особено интересна е планираната среща на лидера на ГЕРБ с един от главните американски идеолози по отношение на Източна Европа Збигнев Бжежински. Единственият възможен смисъл на такава среща е Бжежински да го поизпита малко и да го прецени лично, в пряк контакт. Иначе двамата са на съвсем различно ниво, за да има за какво да си приказват. Да видим и какво ще стане при предстоящата аналогична визита от руска страна – на външния министър Лавров.
Но, защо така гневно, Бойчев? Кога политиците на партията, на която сте симпатизант, са взели каквото и да е самостоятелно решение? До момента лижехте задниците на Газпром /понеже като си наведен, виждаш само миризливия техен ботуш/ и очаквахте указания от братския СССР /типично за впереното в пъпа мислене, което предопредели ролята на България на руския троянски кон в ЕС/, сега за разнообразие се понаклонявате на другата страна. Добре, съчувствам ти, не е защото го искат, просто толкова могат, тъпотията обичайно никой не я прощава, още повече на такова ниво. Какво по-различно правят сенаторите на США от това, което до момента правеше всяка миризлива руска гебуха и което неизменно се реализираше /Белене е приятно изключение, но да не бързаме/ с помощта на българското абсурдно същество - политик и/или симпатизант /тия са ми от най-любимите свине/ на бсп? Лошото е, че така не Южен поток, а кална локва няма да може да се реализира в България, независимо кой е на власт. Иначе - до момента на Русия и беше особено изгодно, в какъвто и да е план, България, вярното и куче, да дразни съюзниците от ЕС. Ама не прецениха някои неща, особено не прецениха какви жалки същества са българските политици, НЕ САМО ОТ БСП. А трябваше.
"Нани, Пепе, Ончо и др., евро-американският задник по-ароматен ли е за лизане от руско-съветския, че толкова се захласвате?" Да се захласвам? За разлика от т.нар. националисти от партията, която подкрепяш, не се покланям пред чужди политици, не ме и награждават с ордени, нито пък цаливам Кобзон /опазил Бог/. Още по-малко пък мога да се захласвам по такива от САЩ, мнението си за водената от тях външна политика съм изразявала и тук нееднократно /тогава ме нарекоха русофил, сега пък съм русофоб, явно/. Напротив, дедо, неудобно ми е, че страната ми е западнала дотолкова, че е загубила елементарно достойнство и инстинкт за оцеляване. За плащането и още нещо - до момента единственото, което трябва да плащам, като български гражданин, е това по нереализираните проекти с братска Раша /очаквам произнасяне от арбитраж по казуса Белене, както и по някои други казуси, в които българската държава не е спазила договореностите си/. А, и онова по проектите за развитие на селските райони - помниш го, вероятно, казусите с джиповете и яхтите на някои българи. А конкретно за Южен поток, ако бъде подписан при тези условия /доколкото са ми известни, понеже от фъфленията и играта на скрито-покрито от представляващите политици не може много да се разбере/, все още не знам колко точно ще плащам и за какво. При това положение, позволи ми да смятам икономическите ползи за мен, като български гражданин, за съмнителни, поне на този етап. А съм уверена, че при други условия, този проект може да е изгоден за страната ни, не само за шепа, свързани с властимащите, компании. Сигурно е трудно да разбереш, но ще опитам още веднъж. Когато си готов да се продадеш за жълти стотинки, очаквай онова, дето си го написал, от всяка посока и страна. Докато в държавата ни някои хора не разберат, че: - трябва да се преговаря /колкото са ти способностите, разбира се/, а не подлизурства и продава ресурса на държавата; - че трябва сам да правиш страната си интересна за такива проекти, чрез най-различни ходове, дори свръхрискови такива; - че независимо кой властва, трябва да имаш ясна стратегия за 2-3, 5, ако щеш, проекта, с най-различни държави, особено съседните ти такива /с когот искаш преговаряй, подписвай меморандуми за сътрудничество, намерения и т.н., и ги прави публично известни, строй терминали, не затривай и не продавай работещите си пристанища, за да имаш ходове, ако ще и сламени такива/ и тази стратегия трябва да се следва от всяко, повтарям го, всяко правителство, все ще сме 16-та република. И така ще се отнасят към нас, не само от ЕС и САЩ, ами и т.нар. ти руски братя - те това и правят и не мога да им се сърдя. Защото ако виждаш само Газпром и свързаните с тях компании на хоризонта, ти сам си го ограничил, сам си отрязал полето си на действие и никой не ти е виновен.