Собственикът на КТБ Цветан Василев публикува ново отворено писмо в поредицата си епистоларна комуникация.
В момента банкерът се намира в Сърбия с мярка за неотклонение заради международната заповед за арест, В поредното си послание към служителите и клиентите на банката той заявява, че ще направи всичко по силите си да спаси КТБ, което по думите му се превърнало в мисия на живота му.
В писмото, публикувано на личния сайт на Цветан Василев, той опровергава "три мита", свързани с името му и с банката. По неговата собствена формулировка те са: 1. "Василев открадна парите и избяга"; 2. "Василев се крие"; 3. "Банката е пирамида".
Василев твърди, че е взел решението си да не се връща в България още в средата на юни след арестите на тримата мъже, обвинени в опит за убийство на депутата от ДПС Делян Пеевски, в което беше замесено и името на банкера.
По думите му в седмицата преди поставянето на банката под специален надзор, той е поддържал постоянна комуникация както с мениджърския си екип, така и с гуверньора на БНБ Иван Искров.
"Причината за сегашното състояние на банката и на финансираните активи е бруталната атака от страна на някои институции под умилителния поглед на БНБ и на тогавашното правителство", пише Василев.
Той цитира свой разговор с Искров от този период, в който гуверньорът на БНБ "в прав текст ми заяви, че нямало „да тръгне срещу прокуратурата".
Василев изразява учудването си защо за обществото е останало скрито, че в периода, в който прокуратурата го обвинява в източване на 206 млн. лева от КТБ, банката е била капитализирана с 500 млн. лева, чрез пряко увеличение на капитала, капитализация на годишната печалба и предоставяне на подчинен срочен дълг.
"Вместо тази информация, в публичното пространство бе пусната нескопосаната история за изнесени чували, надлежно съчинена на една улица с име на латиноамериканска столица", пише Василев, вероятно имайки предвид Следствения отдел на Софийската градска прокуратура на бул. "Монтевидео" 21.
Тезата за парите, изнесени в чували от трезора на КТБ, първоначално беше част от обвинението по делото, но впоследствие прокуратурата обяви, че е била подведена от неверни свидетелски показания на главния касиер на банката Маргарита Петрова.
В опита си да обори тезата, че КТБ е работила като банка-пирамида, Василев признава, че съществуват "известни недостатъци на кредитния портфейл на банката", които обаче не пречели на КТБ да обезпечава насрещните си ангажименти.
Намеренията му да възстанови банката са посочени и като причина за отказа му да се върне в България заради "ареста, който ми бяха предвидили уж мастити прокурори и следователи, на база на измислено от тях обвинение".