Ден след преизбирането на американския президент Барак Обама, в Китай също започна пренареждане на пластовете във властта. При откриването на най-важния партиен конгрес за това десетилетие, президентът Ху Дзинтао отправи остро предупреждение за вредите, които корупцията може да нанесе на страната.
Би Би Си съобщава, че пред 2000 делегати държавният глава е подчертал, че даването и приемането на подкупи „може да се окаже фатално за партията". Присъстващите на конгреса в Пекин ще избират цяла седмица новото ръководство на Китай.
1.4 млн. доброволци помагат за сигурността на форума, транспортът и уличната търговия са били забранени, а над 130 дисиденти са били арестувани превантивно, за да не се провеждат протести.
"Ние трябва да се целим по-високо, да работим по-усърдно и да продължаваме научното развитие, налагането на хармония в обществото и подобряването на живота на хората", подчерта Ху, който допълни, че Китай трябва да се адаптира към променящата се обстановка вътре и извън държавата. Сред обявените цели е и превръщането на страната в морска сила.
Президентът беше категоричен, че всеки, нарушил закона, трябва да отговаря за постъпките си „без значение какъв пост заема". Думите на Ху повтарят изказване от преди десетилетие, когато корупцията беше определена като "път към саморазрушението" на управляващата вече 60 години партия. Пред делегатите в Пекин днес той призова за "реформа" на политическите структури, без да дава повече подробности.
В месеците преди конгреса, политическите върхове в Китай бяха разтърсени от корупционния скандал около спрягания за бъдещ лидер Бо Ксилай. Освен обвиненията към него, съпругата му получи ефективна присъда за убийството на британски бизненсмен. Из цялата страна биват разкривани корупционни практики с участието на високопоставени чиновници, като в някои случаи се стига даже да протести на населението срещу самозабравилите се представители на властта.
Разбъркване на картите
Конгресът няма официална програма и поради това трябва да бъде наблюдаван изцяло, за да се преценят бъдещите планове на китайското ръководство. Ще бъде избрана нова централна комисия, която след това ще определи състава на най-важната структура в Китай - Постоянния комитет на Политбюро към ЦК на Китайската комунистическа партия. Целият процес протича при закрити врати, като, традиционно за Азия, решенията са предварително взети.
Очаква се двама от членовете на Постоянния комитет, президентът Ху Дзинтао и премиерът Уън Дзябао, да се оттеглят. На тяхно място в комитета ще влязат Си Цзинпин и Ли Кекянг. Очаква се Си да стане китайски президент през март 2013 г. Анализатори коментират, че в момента има борба за влияние между фракциите вътре в Политбюро. Резултатът от нея ще стане ясен чак при обявяването на членовете на Постоянния комитет на 15 ноември.