Отчетът, който правителството представи за дейността си в сряда е преди всичко административна хроника, заяви президентът Георги Първанов в интервю за bTV. Не виждам политиката в него, допълни той.
Аз съм отчитал волята на премиерът Борисов, нещо, което го е отличавало от предишни министър-председатели, каза Първанов. Според него обаче основното качество в политиката е компетентността. Връхната дреха на харизмата се съблича, когато спечелиш изборите и влезеш във властта, коментира още той.
По-добре тройна коалиция, отколкото скрита коалиция, каквато е тази между ГЕРБ и "Атака", заяви Първанов и подчерта, че никой не знае какво се крие зад сътрудничеството между двете партии.
Фактът, че този кабинет строи магистрали е похвален, спортната зала също е позитивно нещо, отбеляза Първанов, но разкритикува социалната политика: "Излиза, че пенсионерите плащат социалната цена на борбата с кризата".
Здравната политика на правителството е провал, оцени още Първанов. В тази сфера е необходима радикална реформа, но по думите му това не се е случило и при кабинета "Станишев". Тогава казах, че здравната система е шок и ужас, но сега казвам, че тя е шок и ужас на квадрат, каза президентът.
Най-трудната битка
В интервюто, което правеше ретроспекция на двата мандата на Първанов като президент, той определи разговорите си с Кадафи за освобождаването на медицинските сестри и с папа Йоан Павел Втори за най-трудните, които е водил. Той разказа, че по време на срещата им либийският лидер му е поставил трудни въпроси за съдбата на Тодор Живков, както и за изоставянето на социализма от българите.
Първанов подчерта, че посещението му в Бенгази при заразените деца е постигнало обрат в сагата с медицинските сестри. За освобождаването им изтъкна и ролята на британски разузнавач, чието име не спомена, както и заслугите на френския президент Никола Саркози и на тогавашния премиер на Великобритания Тони Блеър.
Британският разузнавач, чието име не може да бъде оповестено, е проправил пътя за контакти и преговори с Либия и е изиграл основна роля в освобождаването на българските медици, осъдени на смърт.
"Трябва да посоча много важната роля на един британски разузнавач, на когото сигурно все още не мога да спомена името, но той беше човекът, който проправи пътя към Триполи с многобройни срещи и контакти, със създаването на един климат, който не бих нарекъл доверие, но във всеки случай на възможност на говорим и да обсъждаме перспективата”, разказа държавният глава.
Той отказа да уточни как разузнавачът е бил включен в преговорите. "Партньорска служба, която съвсем естествено в такъв един момент е да ни предложи услугите си”, каза само Първанов. По думите му – много важна е била ролята и на българското разузнаване, а самият той се е срещал с британския разузнавач неколкократно.
"Някъде в чужд вестник излязоха 2 реда, в които се намекна, че има нещо подобно, но мисля, че досега в ефир публично в България не е казвано. Успя да влезе под кожата и на Кадафи и на неговото обкръжение, и наистина оттам тръгнаха нещата.
Сега сигурно ще срещнете много хора, които ще си припишат заслугата за позитивния изход, макар и драматичен, след дълги години, но, ако трябва да посоча двама-трима души с основно значение, той е един от тях”, каза още президентът.
Европейските лидери продължават да имат двойнствено отношение към диктаторите като полковник Кадафи и се опитват да сключват сделки с тях, отбеляза Първанов.
Президентът заяви, че е спечелил първия си мандат, защото е отказал да участва в компроматната война между Богомил Бонев и Петър Стоянов.
Първанов ще представи 900 страници хроника за дейността си през двата мандата, стана ясно още от думите му.