Найденов се кани да ни върне луканката от соца

Земеделският министър Мирослав Найденов рециклира две идеи от времето на тройната коалиция - за агенцията по храните и връщане на БДС за някои групи храни.

Найденов обеща Агенцията за контрол и безопасност на храните да е готова до средата на годината. Пред Нова телевизия днес той съобщи, че вече е подписал и разпореждане за връщане на българския държавен стандарт (БДС) за групи храни като мляко, сирене, кашкавал, типове колбаси и др.

Ако това стане, означава, че скоро може и да може да вкусим истинския вкус на любимата на много поколения българи истинска луканка. Задължителният при соца БДС забраняваше в нея да се влагат замразени меса.

Идеята за БДС беше на земеделския министър Валери Цветанов, който я лансира три месеца преди изборите през юли 2009 г. Българският държавен стандарт не е задължителен от повече от десет години, така че няма как да се върне. Идеята на Цветанов, която сега Найденов рециклира, е да се ползва доброволно от преработвателите и всъщност да е един вид знак за качество за потребителите, че купуват качествена и безопасна храна. Не е ясно обаче кой и как ще контролира рецептурника за подготовка на храните, което е допълнителна гаранция за качеството им.

В смисъл, когато има знак БДС до надпис върху стоката "Овче саламурено сирене", това ще означава гаранция, че в сиренето има само овче мляко - няма примес на краве, нито мляко на прах, нито палмово масло...Защото сега върху етикета на някои овчи сирена пише, че съдържат някакво "мляко, сол, вода и закваска".

Идеята за агенцията, която да контролира храните, също се роди при кабинета на тройната коалиция, но БСП и ДПС, което държеше земеделското министерство, не се разбраха дали тя да бъде към Министерския съвет или към министерството.

След като обеща агенцията за края на 2009 г., ГЕРБ също отложи сформирането й заради свиване на разходите на държавата. После Найденов обяви, че ще се търси заем за структурирането й. 15 млн. лева са необходими, според пуснатия за съгласуване проект за агенцията и се очакват от Световната банка.  

Новият орган ще акцентира върху качеството на продуктите. Според земеделския министър само с въвеждане на БДС щял да се възвърне истинският вкус на традиционни български продукти.

Например когато човек иска да си купи бяло саламурено сирене, то да е по БДС. Ако някой има заверена техническа спецификация и прави нещо подобно, то не трябвало да се нарича бяло саламурено сирене, или ако няма БДС за „българско кисело мляко", то да се казва „млечно-кисел продукт", стана ясно от обясненията на Найденов. Засиленият контрол на качеството и спазването на стандартите щял да предотврати и парадокси като този внесен от Турция и Македония боб да се продава като прочутия смилянски боб. По същия начин пакетиран от Китай боб се продава като български марки.

С наредба за директни продажби, която се съгласува с Европейската комисия и трябва да влезе в сила след май, продукти ще могат да продават само фермите, които покриват евростандартите и имат разрешително за работа. Така бабите от селата вече няма да могат да продават зеленчуци от нивата си и мляко от кравата си в нехигиенни бутилки, посочи Найденов.

Новините

Най-четените