Норвежкият екстремист може да получи 21 години затвор

Норвежкият екстремист Андерш Брайвик, който уби 77 души при бомбен атентат в Осло и стрелба на младежки лагер на остров Ютьоя на 22 юли миналата година беше официално обвинен от съда в тероризъм и предумишлено убийство, съобщи агенция Ройтерс.

Прокуратурата заяви, че ще настоява за присъда, която да включва психиатрична грижа, но може и да поиска 21 години затвор. Това е максималната възможна присъда, ако първоначалната диагноза, че Брайвик е невменяем, бъде отхвърлена при втора експертиза.

Андерш Брайвик призна, че през юли 2011 г. е поставил бомба близо до правителствена сграда в столицата Осло, която уби осем души, след което е убил 69 младежи на остров Ютьоя, където е бил организиран летен лагер на младежката структура на управляващата Работническа партия.

По-рано прокуратурата и полицията формално са представили документ с обвинения на Брайвик в затвора.

Брайвик заяви вчела, че клането е било необходимо, за да се предотврати културното унищожение на страната. "Ние в норвежкото движение няма да стоим и да гледаме как ни превръщат в малцинство в собствената ни страна", каза той в препълнената съдебна зала на второто си публично изслушване след убийствата. "Нападенията срещу правителствената централа бяха превантивни удари срещу хора, които извършват унищожение на норвежката култура и на норвежкия етнос", каза още той и настоя да бъде освободен незабавно.

"Обвиняемият е извършил много сериозни престъпления от мащаб, с какъвто не сме имали предишен опит в нашето общество", заяви прокурорът Свейн Холден. Той допълни, че убийствата включват утежняващи вината обстоятелства, но не достатъчно, за да бъдат определени като престъпления срещу човечеството.

В Норвегия имаше спекулации, че Брайвик може да бъде обвинен в престъпления срещу човечеството, за които максималната присъда е 30 години затвор, но правни експерти обясняват, че според закона за това обвинения трябват системни действия, а не на отделен човек.

Макар че максималната присъда за убийство в Норвегия е 21 години, съдът може да удължи този период, ако извършителят, който е вменяем, има вероятност да повтори престъпления си.

Новините

Най-четените