Около 30 души бяха ранени през уикенда в Букурещ при протест срещу мерките на правителството за строги икономии, преминал в сблъсъци. На извънредно заседание правителството обсъди съпътстваните от насилие демонстрации, но напрежението в страната остава.
Искрата на бунта пламна, след като миналата седмица зам.-министърът на здравеопазването Раед Арафат, който е от палестински произход, подаде оставка след спор с Бъсеску за здравната реформа.
Предлаганият от правителството проект, подкрепян от президента, предвижда увеличаване на дела на частния сектор в здравеопазването - например частни спешни медицински служби, което според критиците ще навреди на и без това остарялата здравна система. Противници на реформата свикаха чрез социалните мрежи голям митинг за събота.
Въпреки че в петък Бъсеску нареди на правителството да изтегли законопроекта, протестът се състоя. Вместо лозунги в подкрепа на Арафат демонстрантите скандираха срещу властта и настояха за предсрочни избори.
"Оставка", "Не се страхувайте, Бъсеску ще падне", "Спрете кражбите", "Вие ни излъгахте и ограбихте", скандираха протестиращите. "Не можем да понасяме повече бедността, това е прекалено", заяви пред Франс прес пенсионерката Родика Патран, като припомни замразяването на пенсиите и намаляването на заплатите в държавния сектор с 25% от юли 2010 г.
Директорът на службата за бърза помощ в Букурещ Кристиан Грашу съобщи за общо 33 ранени. "Петнайсетина от тях, сред които трима жандармеристи, бяха откарани в болница, останалите получиха медицинска помощ на място", уточни той. Журналист от частната телевизия Антена 3 бе ударен от демонстранти, докато говореше в ефир.
Около 1000 души се събраха на Университетския площад в Букурещ. С падането на нощта, стотина младежи, повечето от които с качулки, започнаха да хвърлят павета, бомбички и димки срещу жандармеристите, като повториха "сценария" от предишния ден, пише "Стандарт".
Органите на реда използваха сълзотворен газ, за да отблъснат демонстрантите, които блокираха един от главните булеварди в центъра на столицата.
Според жандармерията сред хората, предизвикали безредиците, има фенове на футболните грандове от Букурещ "Динамо" и "Стяуа", предизвиквали насилие по стадионите. Някои от тях носеха транспарант с лозунга: "Горд съм, че съм хулиган - свобода за запалянковците".
В събота петдесетина души бяха задържани при подобен протест, който премина в насилие. Тогава бяха ранени десетина души, сред които четирима жандармеристи и един телевизионен оператор, ударен от камък. Демонстрации бяха организирани в десетина големи румънски градове.
Премиерът Емил Бок от Демократично-либералната партия отправи призив за диалог, като подчерта, че хвърлянето на камъни не е решение. На въпрос за евентуална оставка Бок отвърна, че парламентът трябва да реши съдбата на правителството. "В сегашния период на криза политическата стабилност е от ключово значение", добави той.
Две опозиционни партии, обединени в съюз - социалдемократите и консерваторите - призоваха за свикване на извънредно заседание на парламента, "за да бъде обсъдена сегашната политическа ситуация и безпрецедентното социално напрежение". Според опозицията единственото разумно решение е бързото организиране на предсрочни парламентарни избори.
В края на годината на Румъния й предстоят редовни парламентарни избори.