Контра Г-7 или новата световна сила

В световната политика и икономика вече има нов играч от седем съставни части, пише авторитетният в. Financial Times, изреждайки в групата Бразилия, Индия, Индонезия, Китай, Мексико, Русия и Турция.

Нова „голяма седморка", както страните са наречени в статията, основана на доклад от МВФ, изпреварва старата Г-7 по брутен вътрешен продукт и паритет на покупателната способност - 37,8 трилиона долара срещу 34,5 трлн. долара. В Групата на седемте са Великобритания, Германия, Италия, Канада, САЩ, Франция.

В индивидуалното подреждане през 2014 г. Китай заема първо място по БВП със 17,6 трлн. долара, измествайки на второто място зад САЩ със 17,4 трлн. долара. Русия заема шесто място в този рейтинг, изпреварвайки Франция и Великобритания. През май т.г. двете държави подписаха договори, според който в продължение на 30 години Русия ще доставя на Китай по 38 милиарда кубични метра газ годишно от 2018 г.

Според изданието разместването на икономическите пластове показва неочаквани промени в баланса на силите на световната сцена. От първите 20 държави половината са с развиваща се икономика, а останалите са от т.нар. развит свят. Индонезия влезе в първата десятка, измествайки Великобритания от деветата позиция по големина на икономиката, а Нигерия вече е на 20-то място.

#2 Xaoc 09.10.2014 в 14:35:36

Не знам дали в тази статистика се отчита къде са фирмите-майки, аутсорсинг и т.н. защото без съмнение доста от технологичните гиганти като Apple, HP, Google са от т.нар. развити икономики, но голяма част от дейността им е изнесена в т.нар. развиващи се страни. Лично аз забелязвам тенденция, че все повече англичани, германци, французи (поне второ-трето поколение) работят като шефове на клонове на корпорации с филиали по цял свят. Тоест, белите хора в белите страни ръководят онези в Югоизточна Азия, Африка и Южна Америка. Ако печалбите от клоновете на фирмите се калкулират като актив на тези аутсорсинг гиганти, то тази статистика е измамна. Лично според мен е важна не печалбата, а знанието и иновациите, затова смятам, че макар с по-ниски официални финансови резултати, Европа може да конкурира останалият свят с далеч по-стойностни неща.

#3 pepe 09.10.2014 в 23:59:20

Хаос, сигурно ти е минавало през ума, че аутсорсинга е "по-модерна" форма на колониализма - пак има бели господари и цветнокожи бачкатори...

Новините

Най-четените