Шок и ужас с местните данъци през 2011-а

Столичната община намери начин как да увеличи данъците за столичани - въпреки клетвите на кметицата Йорданка Фандъкова, че това няма да се случи.

Решението е намерено чрез промяна на зоните за определяне на данъчните оценки на недвижимите имоти, вследствие на което данъчните им оценки ще се повишат с 18% до 45%. Предложението е на зам.-кмета Минко Герджиков. Аргументът му е исторически: за последно границите били променяни през 1998 г., в същото време центърът се разширявал и се оформяли нови престижни квартали с големи луксозни къщи.

Уголемяването на зони 1 и 2 в София

Затова ще се разширят зоните 1 и 2. Така, освен сегашните, към първа зона се включат и кварталите "Банишора", "Зона Б-5", "Зона Б-18". жк "Сердика", жк "Иван Вазов", кв. "Кривата река", участъкът между Централна гара, Централна автогара и Сточна гара и др.

Към втора зона - кварталите "Драгалевци", "Симеоново-север", вилна зона "Малинова долина", вилна зона "Малинова долина-Герена", кв. "Княжево", вилна зона "Киноцентъра - Трета част".

За имотите, които преминават от втора в първа зона, данъчната оценка ще се увеличи средно с 25%, за тези, които от трета отиват в първа зона - скокът ще е с около 45%. Данъчните оценки на имотите в  "Драгалевци", "Княжево" и "Витоша", които отиват от трета във втора зона, ще се вдигнат с 18%.

В София данък сгради, който се изчислява в промили върху данъчната оценка на имотите, е 1.875 промила. Такса смет е 1.6 промила - за жилищата, а за фирмите - ставката е 12 на хиляда от данъчната оценка на имота.

Обаче таванът се вдигна до 4.5 промила

За догодина обаче парламентът одобри днес на второ четене да се вдигне горната граница, в която общините могат да определят данък сгради. Тази година тя беше 2.5 промила, от 2011-а таванът е до 4.5 промила.

Дори и в София ставката да се запази на нивата от 2010-а, данъкът на живеещите в новите разширения на зоните ще се увеличи с между 18 и 45%. Ако СОС пък вдигне промилите, поскъпването ще е по-сериозно. Местните власти определят местните данъци и такси с наредба, която се приема от съответния общински съвет. Парламентът ги задължи това да стане до 31 януари на 2011-а. За първи път се дава толкова къс срок - досега в закона за бюджета се записваше или краят на февруари или до 31 март.

Кметът на общината може да разсрочва местни данъци и такси, а данъкът върху недвижимите имоти и върху превозните средства ще се плаща на две части - от 1 март до 30 юни и до 30 октомври на годината, за която е дължим. Досега можеше да се плаща на 4 равни вноски.

Решението за разсрочване се взима, ако е поискано от датата на издаване на разрешението. В останалите случаи, когато сумата е над 100 000 лева, решение ще взима общинският съвет. Разрешение за отсрочване или разсрочване на задължения за местни данъци над 30 000 лева или за срок по-голям от една година ще се издава от кмета след решение на общинските съветници.

Парламентът прие окончателно и въвеждането на туристически данък, който ще замести туристическата такса, която се плащаше на база нощувки. Данъкът ще е на брой легла. Диапазонът му е между 20 стотинки и 3 лева за нощувка. Конкретните ставки ще се фиксират от общинските съвети в срок до 31 януари на годината, за която се отнасят. 

Досега тази такса се взимаше от госта на хотела, а собственикът я внасяше в общината. Размерът зависеше от заетостта. Нерядко хотелиери отчитаха по-малък брой нощувки и плащаха по-малка такса...

#1 Petyo123 02.12.2010 в 07:06:12

Докога ще мълчим като рая покорна-данъци растат ,заплатите замразени.Да си вкараме гърци да ни направят истинска стачка?Пролича си колко бутафорна креатура е класната Фандъкова-едно , че е безлична ,второ че е безгласна

Новините

Най-четените