Генералната асамблея на ООН осъди действията на сирийските правителствени сили и похвали опозицията, но намалялата подкрепа за текстовете показва все по-голямо притеснение за ширещия се сред бунтовниците екстремизъм, предаде Ройтерс. Макар резолюцията да няма правна сила, тя има значителна политическа тежест.
107 страни бяха „за", 12 - „против", а 59 се въздържаха. Това е значителен спад в сравнение с гласуваната през август м.г. резолюция, която беше подкрепена от 133 страни. Сега 26 от тези държави избраха да се въздържат. Според дипломати, има опасения, че Сирия се движи към „промяна на режима", организирана от чужди правителства, а освен това се засилват позициите на ислямските екстремисти сред бунтовниците.
Русия, която е съюзник и доставчик на оръжие за режима на Башар ал-Асад, се обяви срещу предложената от Катар резолюция. Емирството е обвинявано от Дамаск за това, че стои зад бунтовниците. Според Москва, резолюцията саботира съвместните руско-американски опити за постигане на диалог в Сирия.
Русия и Китай на три пъти блокираха решение на Съвета за сигурност по отношение на Асад, но в Генералната асамблея на ООН никоя страна няма право на вето.
Сирийският посланик в ООН Башар Джафари заяви преди гласуването, че текстовете „вървят срещу течението, особено в светлината на скорошното сближаване между САЩ и Русия, което сирийското правителство притветства". От своя страна, американският представител Роузмари Ди Карло посочи, че резолюцията подпомага дипломатическите усилия и „отправя ясно послание, че политическото решение е най-добрият начин за прекратяване на страданието на хората в Сирия".
Въпреки изказването на Ди Карло, дипломатите са скептични по отношение на съвместните усилия на Вашингтон и Москва, тъй като двете страни имат твърде сериозни различия, за да бъде възможно прокарването на решение в Съвета за сигурност.
Притеснения
Гласуваната от ООН резолюция имаше за цел не само да призове за незабавен край на насилието, но и да даде място в ООН на опозицията. Според запознати, в хода на преговорите е станало ясно, че подобен ход няма да се радва на широка подкрепа в Генералната асамблея, тъй като много делегации се опасяват, че собствените им правителства може в даден момент да се изправят срещу въстаници.
В окончателния текст сирийската опозиция беше определена като „ефективен участник в процеса на политически преход". Резолюцията призовава за незабавен край на насилието и финансова помощ за преодоляване на последствията от конфликта за цивилното население.
Сред гласувалите „против" бяха Иран, Венецуела, Северна Корея, Боливия и Беларус, които традиционно са срещу американската политика в ООН.
Впечатление направи изказването на южноафриканския посланик Кингсли Мамаболо. Страната му подкрепи предишната резолюция срещу Асад, но сега се възъдържа, защото новите текстове отварят вратата за „промяна на режима" под диктата на външни за Сирия сили. Еквадор застана „против", защото, според техния представител, с нея се придава легитимност на преврат и „не се знае коя е следващата държава в списъка".
Според експерти, от много време опозиционната групировка „Ал Нусра" получава подкрепа от свързани с „Ал Кайда" екстремисти от съседен Ирак. Нейните бойци са свързвани със смъртоносни атентати в Дамаск и Алепо. Непрекъснато се появяват снимки и записи, показващи извършването на военни престъпления както от правителствените сили, така и от бунтовниците . Сред тях най-потресаващо е видео, в което опозиционен командир яде сърцето на убит свой противник.
И двете страни се обвиняват за употреба на химическо оръжие. Документирани са газови атаки и от двете страни, но въпреки заканите на САЩ и западните страни, все още това не е довело до по-сериозна намеса в конфликта. Освен това, при разпад на правителствените сили, химическият арсенал на Башар ал-Асад може да попадне в ръцете на терористи.
„Убеден съм, че много страни гласуваха миналогодишната резолюция, защото са смятали, че са на страната на победителите. Те вече не са толкова сигурни - ислямисткият и терористичният фактори са много по-значими", коментира западен дипломат.