Не разпит, а разговор - така бившият премиер Бойко Борисов определи своя 90-минутен престой във Върховна касационна прокуратура. Тема на срещата била „престъпната група", която подслушва незаконно в домовете на хората. Борисов беше привикан във връзка с изтеклия преди дни запис с негово участие, направен в дома му в Банкя.
На 15 април прокуратурата потвърди голяма част от сигнала на лидера на БСП Сергей Станишев за незаконно следене на политици и бизнесмени. На трима началници и един служител от специализираното звено за подслушване бяха повдигнати обвинения, а бившият вътрешен министър Цветан Цветанов не беше подведен под отговорност единствено заради имунитета си на кандидат-депутат.
Дни по-късно ексминистърът на земеделието Мирослав Найденов заяви, че шефът на МВР е държал в подчинение цялото правителство със СРС-та.
Само ден по-късно се появи запис с участието на Найденов, градския прокурор на София Николай Кокинов и бившия премиер Бойко Борисов. В него тримата цветисто обсъждат други лица и актуални събития и освен това търсят вариант Мирослав Найденов да се спаси от повдигнатите му обвинения за злоупотреби. Кокинов подаде оставка като прокурор и магистрат.
Замазване
"Разговаряхме на тема как да се установи тази престъпна група, която организира незаконни подслушвания в домовете на хората", каза на излизане от прокуратурата Борисов. Той не коментира друг любопитен аспект от записа - от тях ставаше ясно, че той е получил от Кокинов папка с необявени все още резултати от прокурорски проверки. Според юристи, това го прави съучастник в престъпление, за което се предвиждат до 6 години лишаване от свобода.
Борисов не коментира и показанията на бившите шефове на СДОТО, според които силовият министър устно е разпореждал прилагането на СРС. В интервю преди дни бившият премиер посочи, че не вярва това да се е случвало наистина.