Египет свали президента Мохамед Морси така, както изпрати управлявалия 30-години Хосни Мубарак преди повече от година.
В полунощ протестите в най-голямата арабска страна с население от над 80 милиона, доведоха до ареста на Морси, след като го изостави армията, полицията и накрая държавните медии.
Военните предложиха пътна карта за изход от кризата: нови предсрочни избори за президент и отмяна на Конституцията, изготвена по времето на Морси.
В седмицата на безредици, предшествала военния преврат, в Египет загинаха близо стотина, 14 от които тази нощ, сред тях и полицаи.
Напрежението, което не стихва, доведе до над 40% срив в туризма, който е един от основните отрасли в Египет.
Функциите на държавен глава поема временно председателят на Конституционния съд - 68-годишният Адли Мансур.
През нощта египетската полиция е получила нареждане да арестува 300 лидери и членове на ислямисткото движение "Мюсюлманско братство" в Египет, от което произлиза и президентът Морси.
Накъде след военния преврат
Развоят на събитията в Египет е приковал вниманието на света.
Върховният представител на ЕС по въпросите на външната политика и сигурността Катрин Аштън призова за бързо възстановяване демокрацията в Египет, след като армията свали президента ислямист.
"Призовавам всички страни към бързото възстановяване на демократическия процес, включително провеждане на свободни и честни президентски и парламентарни избори и одобряването на нова конституция", заяви Аштън.
Тя изрази надежда, че новата преходна администрация ще бъде представителна и че човешките права и върховенството на закона ще бъдат уважавани.
Президентът на САЩ Барак Обама също призова за бързото възстановяване на цивилната власт в Египет. Той заяви, че САЩ са "силно разтревожени" от действията на армията.
"Призовавам египетската армия да предприеме бързи действия и да поеме отговорността да върне изцяло властта на демократично избрано цивилно правителство възможно най-скоро", посочва в изявлението си американският държавен глава.
Обама призовава също така армията на страната да се въздържа от произволни арести и да защитава правата на всички египтяни.
Министърът на евроингергацията и главен преговарящ на Турция с ЕС Егемен Багъш написа по повод извършения военен преврат в Египет в личната си страница в Туитър: "Трябва да се обявяваме против всякакви видове преврати и навсякъде.".
Политическата криза и извършеният военен преврат в Египет предизвикаха засилен дипломатически трафик в Анкара, предаде Анадолската агенция. Министърът на външните работи Ахмет Давутоглу разговаря спешно по телефона с външните министри на САЩ, Великобритания, Франция, Германия и Катар. По време на тези разговори е направена оценка на последните събития в Египет.
Министерството на външните работи на Турция излезе с официална декларация по повод задълбочаваща се криза в Египет, в която се подчертава, че при всички демократични режими идването на власт и слизането от власт става чрез избори, а това е една безспорна универсална истина, предаде телевизионният канал NTV.
В декларацията на турското външно министерство се посочва, че събитията през последните дни не трябва да поставят сянка върху постиженията на египетската революция. Отправя се призив към всички страни в конфликта да се въздържат от насилие и провокации.
Изразява се надежда, че египетският народ и неговото ръководство са в състояние да преодолеят настоящата криза и отново в рамките на демократичните правила да начертаят пътната карта за развитие на страната.
В декларацията се казва: "Проявата на уважение към волята на египетския народ и оставането в рамките на конституционната легитимност ще подсилят демократичната система в Египет", посочва телевизионният канал Ен Ти Ви