Патриотичния фронт иска отстраняването от властта на етническите партии. Това каза от парламентарната трибуна съпредседателят на Патриотичния фронт Валери Симеонов. Сред основните полета, на които ще се бори ПФ са изучаване на патриотизъм в училище, а сред исканията на формацията е държавата да субсидира българския фолклор. Валери Симеонов настоява и за часове по физическо в училище всеки ден и поне 30% от излъчваната продукция в медиите да е национална. По отношение на екологичните въпроси Симеонов призова към драконови мерки срещу нарушителите.
След него лидерът на „Атака" Волен Сидеров поиска не българските символи от Народното събрание да бъдат отстранени, имайки предвид европейския флаг. Той призова държавите-членки на ЕС да започнат собствена политика и поиска „разтурване" на ЕС.
„В 43-тото Народно събрание имаме 49 партии, освен „Атака". Питам - защо когато бяха на власт не подобриха живота на българите, а го влошиха? Този въпрос ще се стоварва от тази трибуна редовно", заяви Сидеров и обеща партията му да бъде коректив.
Светлин Танчев от ББЦ обяви, че нито една от партиите, съставящи ББЦ не е била част от изпълнителната власт, въпреки че самият той беше член на ГЕРБ. Коалицията от партии няма да бъде представена в Народното събрание с името, с което се яви на изборите - България без цензура. Вместо това ББЦ, ЛИДЕР, Земеделски народен съюз, Гергьовден, Съюз за свободни демократи, БДС „Радикали", Партия на българските жени ще се нарекат „Български демократичен център", защото това в най-голяма степен отговаряло на политическите им възгледи и намерения.
Танчев обеща коалицията да защитава миньорите, защото те са дали гласа си за тях. „В намеренията си спрямо съдбата на 43-я български парламент сме ръководени от едно просто правило - че и най-лошия мир е по-добър от най-добрата война", каза още той.
Последни в изказванията си бяха от АБВ. Ивайло Калфин призова от парламентарната трибуна към национално съгласие по отношение на ефективно правосъдие, промени в съдебната система, нов Изборен кодекс, демографска политика, балансирано регионално развитие.
„Всеки има партийни интереси. Всеки един от нас чува различни препоръки какво да се случи в България. Мисля, че има някои безспорни неща. Питам се какво днес може да обедини българската нация, на практика кои са тези теми, които могат да ни поставят в една редица", посочи Калфин.
„Мисля, че тези, които чертаят разделителни линии, трябва да понесат отговорността", каза още Калфин.