Борисов назова ахилесовата пета на Черноморието

Пречиствателните станции са ахилесовата пета на Черноморието, каза днес премиерът Бойко Борисов при откриването на отвеждащия колектор за битови отпадъчни води в курорта "Св. св. Константин и Елена". По цялото Черноморие няма пречиствателна станция.

По думите му като морска столица Варна трябва да се развива и да продължи изграждането на такава инфраструктура. Според Борисов 22 години нищо не се е правило в тази насока. 

В момента се изгражда станцията на курорта "Златни пясъци" на стойност 100 млн. лева. Премиерът обяви, че държавата обмисля как да помогне на общините за разработването на проекти за пречиствателни станции, а бездействието на някои общини и кметове може да съсипе морския туризъм.

"Да се учим, да работим, да строим живота нов..."

Да се стягаме, да работим, да усвояваме парите, които дава Брюксел, и които са заложени в бюджета, да си правим туризма и да си правим инвестициите, но най-вече да слагаме парите на точните места. С този бодряшки призив излезе още премиерът по време на посещението си във Варна.

Борисов се показа завиден оптимист. Въпреки отчетения за 2010 г. спад в чуждестранните инвестиции с една трета и продължаващият и през тази година, той заяви, че не очаква спад в инвестициите (?!!!). Даже смята, че понеже България е "с най-ниските данъци" и "остров на финансовата стабилност в региона", и след като влезе в сила Пактът за финансова стабилност, ще привлече повече чужди инвестиции...

Само след няколко изречения, министър-председателят се самоопроверга, казвайки по повод как ще ни отмине кризата: "Най-големи компании в света фалират, губят мощност едвам оправят своите проблеми, камо ли да вкарат пари за инвестиции навън."

Сега не щем да влизаме в еврозоната, както е смятало правителството през лятото на 2009-а, защото "държавите там са доста по-зле и представляват риск за България".

„И за това ние казахме, че ще дойдем в еврозоната, когато си въведете дефицитите във вида, в който са подписани споразуменията - 3%", повтори точно за трети път премиерът.

След което отново подхвана любимата си тема - какво е било преди него и по негово време. Как през 1995-1996 г. българите са стачкували, правили са барикади и са горели гуми, а тогава другите държави са работили.

"Сега нека ние работим, а другите държави да си палят градовете и да си създават проблеми", каза Борисов. Сега му е времето да се правят пречиствателни станции, магистрали, спортни зали и инфраструктура, земеделие, културен туризъм - това, което прави в момента държавата, заяви премиерът. Затова и България може да бъде пощадена от втората вълна на кризата.

Новините

Най-четените