Да ни е честит новият дълг

БСП гласува против, а ДПС се въздържа при одобрението на новия дълг, който България емитира.

След парламентарната благословия още следващата седмица започва процедурата по емитиране на облигации за 950 млн. евро. В противен случай България няма как да плати падежа на дълга, който ни докара царският кабинет, преструктурирайки брейдитата (външния дълг, пуснат след мораториума на Луканов - бел.р.).

Падежът на книжата, пуснати от финансовия министър Милен Велчев, е през януари 2013 г. - 818 млн. евро плюс лихви, а през януари 2015 г. има друг, но за него ще мисли следващото правителство.

Финансовият министър Симеон Дянков обясни пред депутатите, че този външен заем е необходим и е по-добре да се отиде на еврооблигационния пазар. Защитниците на новия дълг извадиха аргумента, че България отдавна не е присъствала на дълговия пазар, а и тази стъпка можела да ни отвори добра перспектива за следващи периоди.

Преди близо 3 месеца Дянков изрази надежда лихвите по новия заем да са по-ниски от тези по Велчевия. Дългът, който трябва да изплатим през януари 2013 г. е при 7.5% лихва, а този през 2015 г. - при 8.25%. Може би ще успеем с поне 2-2,5 % да са по-ниски, обеща министърът на финансите.

Банките - агенти по новия дълг, са френската БНП Париба (от нея тройната коалиция тегли 500 млн. евро за старта на проекта "Белене"), британската HSBC (тя пък беше наета от това правителство да прави оценка на икономическата изгода от проекта за АЕЦ "Белене", но така и не разбрахме какво е препоръчала) и Райфайзен Банк Интернешънъл.

#2 John Smith 08.06.2012 в 15:29:31

"ГЕРБ има над 12% преднина пред БСП, а бъдещата партия на Меглена Кунева изпреварва ДПС и става трета политическа сила. Това показват данните от проучване на МБМД сред 1003 души, проведено между 27 април и 1 май." Някой още да си мисли ,че някъде, някога е имало демократични избори??? Дълг Париба Кунева избори коалиция с ББ политически гаранции за финансови спекулации Не ми се мисли за тая държавица....

#4 MacAllister 09.06.2012 в 22:31:08

Абе дали Велчев е направил зле или добре или пък не е познал или пък нарочно не е познал е много спорна тема и като се заровиш не можеш честно да кажеш нито едно, нито друго - просто не е ясно... Употребата "да си търсим извинения", обаче е ясна. Факт е, че други държава активно участват на "дълговия пазар" и ние сме пълни лаици, но има и още едно моментче - самата ни икономика е настроена неподходящо за поемане на дългове по обичайния облигационен начин. Да зибегнем големите приказки и да си кажем директно - прекалено голяма част от икономиката ни се върти около държавно разпределение на поръчки, проектни средства и пазарни ниши, но не толкова обема, а традицията е проблема - традиция, която възпитава в сучене, но не учи субектите възползвали се от държавното виме да отвръщат обратно. Колкото и строги да са данъчните закони и идиотски наредби, данъците също искат навици и традиции за добро управление (снощи не можах да си купя сладолед към 10 макар, че хванах две места с още неприбрали стоката търговци - приключили бяха деня). Българската държава умее да задлъжнява, но не умее да печели, личи й по маниера на данъчните, по маниера на служителите готови да глобяват дори и безумно изкривявайки закона и наредбите при това - ако човек просто слуша чува само ключови думи като Европейски пари, глоби, наказания и съчетания на думи от сорта на "малък и среден бизнес ... някакви други думи ... стимулиране", но никога не чува след тия приказки нещо смислено - в най-добрия случай някакви доста неясни обещания за облекчаване на постоянно нарастващия хаос от ограничения и режими или покани за привличане на (забележете) чужди пари (отвън), без разбира се да се говори за това, че един дребен бизнес трябва да зареже делата си и да започне да работи за доволството на бюрократа, за да получи тия свежи стимули, което разбира се ги обезсмисля (както и на повечето места в Европа). Данъци, данъци, но те за държавата са като реколта, като ябълки на клони, които държавата безразборно чупи и брули и част от причината да я чувстваме като мащеха е, че след социалистическото безхаберие веднага влязохме в Европейското европийстване и така и никога не успя да усети връзката между народа, "себе си" и ресурсите, с които разполага. Колкото и кофти да звучи, само изолация от външни инжекции ще вкарат в реалността нашата държавна традиция

#5 aissan 10.06.2012 в 10:22:23

Не разбирам нищо от финанси , но отлично разбирам , че това злобно, дребно , и адски некадърно човече Шимончо - ще ни довърши ! Някой да знае къде се записват доброволци за назряващата Революция ???

#6 pepe 11.06.2012 в 21:36:22

aissan, не знам, но ако ти случайно разбереш, кажи и на мен

#7 Jordan 06.08.2012 в 14:46:28

"присъствала на дълговия пазар, а и тази стъпка можела да ни отвори добра перспектива" ДОБРА ПЕРСПЕКТИВА за задлъжняване?!?!?

Новините

Най-четените