Евразийският съюз се ражда на 29 май

Вдъхновеният от руския президент Владимир Путин Евразийски икономически съюз ще се създаде официално на 29 май в Астана. Подписи под учредителния документ ще сложат лидерите на Русия, Беларус и Казахстан, съобщи президентът на Беларус Александър Лукашенко.

Организацията предвижда общи външни митнически граници, единна външноикономическа политика, тарифи, цени и други въведения, който да направят възможно функционирането на общ пазар. Предвижда се и създаването на наднационална централна банка.

През април в. „Московский Комсомолец" съобщи, позовавайки се на свои източници, че през 2025 г. съюзът ще въведе обща валута - алтън. Амбицията на Кремъл е икономическата общност в нейна орбита да еволюира до политически съюз. Западни анализатори правят паралел с бившия Съветът за икономическа взаимопомощ по време на Студената война.

Потенциални членове на съюза за още Киргизстан и Армения, а Москва искаше и Украйна да се присъедини, когато на власт там бе Виктор Янукович.

Ден по-рано председателят на Европейската комисия Жозе Барозу коментира, че Путин използва кризата в Украйна, за да затегне връзките с държавите от бившия Източен блок - и да създаде Евразийски съюз, който да се противопоставя на Европейския съюз.

Беларус спря да се колебае

Президентът Александър Лукашенко преди заплашваше да блокира подписването на документите за митническото обединение, тъй като настояваше да се премахнат някои ограничения в търговията, включително митническите тарифи за петролни продукти.

Сега обаче той си промени мнението, обявявайки успех на преговорите с Русия, която обеща да доставя на Беларус безмитно по 23 милиона тона петрол на година или 169 милиона барела с черно злато. В замяна на това Минск ще връща на руснаците сумите от митата за износ на произведените от нея нефтени продукти.

Още през март заместник-финансовият министър на Русия Сергей Шаталов обяви, че Беларус и Казахстан получават по около 6 млрд. долара годишно под формата на пряка и непряка помощ от Москва, а след създаването на Евразийския съюз тази сума ще набъбне до 30 милиарда долара.

Беларус няма да блокира подписването на споразумението за създаване на Евразийски икономически съюз, след като разреши спора с Русия около задълженията от петролните продукти.

#1 Калми 10.05.2014 в 11:01:08

Следващата е Украйна....

#2 Rowan 10.05.2014 в 11:58:58

Когато си алчен и искаш всичко за себе си, всяка друга икономическа сила ... я приемаш за враг. Когато си влюбен във властта, всяка друга световна военна сила ... отново я приемаш за враг. Когато се чувстваш слаб, единствения начин да си спокоен, е да няма друг равен на теб и имаш ли шанс, ще стъпчеш всеки надигнал глава от блатото. Пък най-големият ташак е, че докато целия свят се е вторачил в конфликта между изтока и запада, дори и GSM-ите на лидерите на същите тези противници, са произведени в далечния изток. Ако не целите, то поне по-голямата част на елементите в тях. Докато едни се борят за световно господство, едни други вече го имат. Тогава за какво всъщност се борят първите?

#3 koce 10.05.2014 в 14:26:24

Винаги и всякога мерило за успеха на една империя ( съюз) е стандарта на живот на гражданите ЕС е идеал и цел на целия останал свят В най-добре живеещите райони на Русия стандарта е по-нисък от полски и естонския

#4 Оня Дето Го Трият 10.05.2014 в 14:58:00

А по-глупаво същество от българина няма. Сега с цялото си сърце ще иска да излезе от ЕС и да се включи в Евразийския съюз. След което ще търси връзки и ще плаща рушвети та ако може децата да идат да учат в Германия и да внесем някоя Голфче на старо.... Затова беше хубав социализма и всичко го обоичат - щото за всяка благинка трябва да се бориш и да я сънуваш с години преди това

#6 iwan_petrow7 10.05.2014 в 19:49:48

Още в момента в който се засилихме да водим преговори с ЕУ, едно нещо е било съвсем ясно на нашите партньори (а от друга страна, на средно-статистическия човечец тука, му е било трудно да го осмисли) : Прехвърлят ни към структура, където за нас просто нямаше място, като звено в производствените отношения, защото тяхната верига на технологично-разделение си съществуваше в завършен вид и без нас (чисто и просто си беше изградена отдавна, работеше ефективно и капацитета й така или иначе надхвърляше търсенето). Това е и едната причина, защо тука индустрия и добавена стойност (такава, която да храни населението ни в сегашната му численост) не се предвижда, другата причина е, че ограничения брой работни места (които така и така си се намират в стара Европа), трябва да не „изтичат” към периферията, за да се крепи социалния мир в ядрото/метрополията. Тука, така наречените чужди „инвестиции” имат за цел да ни облекчават от излишното бреме на малкото ни останали ресурси : сдобихме се с чужди предприятия, които да ни продават нашата си електроенергия, хипер-маркети, които да изсмучат до капка виталните сокове на бг- производителите и да не оставят никакво пространство на български търговци, мобилна и фиксирана телефония, петролни рафинерии и бензиностанции и всичко това се влива в един пълноводен финансов поток, който напуска страната ;)) За да се промени нещо, тр. да се появи алтернативен Пазар (зона в която вътрешно -общностно циркулират суровини, финанси и продукция/услуги), зона със свои митнически бариери и преференции за производството на членовете на такава зона. Т.е. тр. да възникне конкуренция, поне между две такива икономическо-търговски пространства, за привличането на тези маргинализирани държави в ЕС (който не са нужни на ядрото, като производствен капацитет). Докато не се появят гравитационни сили, които да се стремят да ги откъснат от влиянието на ядрото на ЕС, ядрото ще е в състояние с минимални разходи и минимално споделяне на ползите от общия пазар, да поддържа режима на протекторат в тези държави. Обратно, ако се появи конкурентен център (иконом. пространство/пазар), който да се бори за интегрирането на тези държави в своята система, тогава образно казано ще се получи „наддаване” и сегашната европейска периферия (в която попадаме и ние), ще е в състояние да извлече далеч по-изгодни условия на участие в такова икономическо-търговско пространство.

#7 янаки 10.05.2014 в 20:00:58

Не виждам къде е проблемът за Европейския съюз, ако се създаде Евразийски съюз. Не става дума за Евразийско НАТО, което да се противопоставя на нашето НАТО, нали така? Със сигурност ще има изгоди за страните, които участват в него. И да няма и да има, не виждам нас с какво ни топли това. Ако ще станат още по бедни, това си е техен проблем, не е наш. Нека да зaвиждат на нас, българите, че от как сме в ЕС, от ден на ден ставаме все по-богати.

#8 daysydogy 10.05.2014 в 20:24:14

Нещо вече написано.... 87 година на миналия век се наложи да ми имплантират изкуствена клапа на сърцето. Русия беше водеща в космонавтиката, но клапата беше американска, от материали, създадени за космическите ракети... Руснаците имат превъзходни военни самолети, но нито един пътнически!?!? Преди години случайно присъствех на разговор - човек, работил в БАН в нашата космическа програма и ходил по руските космодруми - разказа „малки“ подробности: богатите руснаци - два космодрума с по 24!!! рампи за изстрелване на ракети; бедните американци - само 2!!! в Кейп Канаверал... Горивото - течен водород и течен кислород се пренася по триконтурни тръби - двете външни с втечнени газове (хелий и азот) и във вътрешните - втечнените водород и кислород; при американците инсталацията за разлагане на водата - на 800 м от рампата за изстрелване; при руснаците - отвъд видимия хоризонт, според закон от сталиново време, че от един военен обект не може да се вижда друг!?!?! Военен завод, „построен“ на 400 м дълбочина в гранитен блок, за да не открият американските шпионски спътници дори и 0,1 градус разлика в температурата с околното пространство... Едните карат Форд и Шевролет, другите - отмъщението на Хрусчов - Запорожеца... Това е разликата между съвременна Русия и западните държави... В България живее руснак, професор, създател на метод за дистанционно изследване на земята, който позволява да се превиждат опасности от наводнения, замърсявания, пожари, епидемии; получава държавна награда за създаването на система за наблюдение, която е просъществувала 1 (една) година, а на следващата Русия буквално изгоря от пожари... Демонстративни измервания над р. Русенски лом (преди десетина г. специално долита от Холандия изследователски самолет), показват опасност от наводнение за което нашите отговорни власти са уведомени от екипа на професора, но не си помръдват пръста; слад два дни наводнението е вече факт... Някакви поуки?!?! Не......... Така сме ний - бившите соц. страни.... И още на вниманието на филите и фобите: 1. българите не са славяни!!! 2. руският език се развива на основата на кирилската азбука и старобългарския!!! Справка: акад. Дмитрий Лихачов... 3. първият руски патриарх е БЪЛГАРИН... 4. непрекъснатост на културата: Византия - България - Русия и т.н.Справка: акад. Дмитрий Лихачов... 5. руснаци, белоруси, украинци имат общ произход, вваимосвързани езици и култура... Справка: акад. Дмитрий Лихачов... Днес по волята на император путин ще се избият един друг!?!?! Замеряте се с наукообразни думи (от Евклид до наши дни) и не виждате, че неразумно се губи човешка енергия и природни ресурси... Само един смразяващ пример - руски и американски тежки стратегически бомбандировачи с ядрени ракети кръстосват земното небе!!! Не кацат по десетина дни - няколко екипажа работят на смени; зареждат ги с гориво във въздуха!!! Кому е нужно това!?!?! Едните честват Денят на Европа (разбрали са поуките на историята); другите денят на победата - целия свят им е враг!?!?!.....

#10 Оня Дето Го Трият 10.05.2014 в 21:27:39

Беларус е известен със средната си класа точно

#11 daysydogy 10.05.2014 в 22:59:53

„...Мерило за благосъстоянието и демокрацията в една държава е наличието на голяма средна класа...“ !?!?! Мерило е степента на развитие на оществиното съзнание....

#12 daysydogy 10.05.2014 в 23:08:46

Извинявам се за грешката - общественото съзнание...

#16 daysydogy 11.05.2014 в 15:35:14

Деленето фили и фоби е глупост; коя нация е по-по-най е глупост... Това го говорят фактите... Това съм се опитал да кажа. Кой разбрал - разбрал, кой не разбрал... Мерило за качеството на една държава е степента на развитие на общественото съзнание... Това ми го говори историята на човечеството - всичко друго е ала-бала; не обичам да се плъзгам по повърхността на нещата, а да ги разглеждам в тяхната съвокупност...

#17 aaaa 11.05.2014 в 20:00:52

Бойчо като си толкова сигурен че ние българите обичаме ЕС я ми кажи ти на кой референдум си го избра.И тая световна икономика и интеграция на Русия към нея защо не се състоя в предишните 20 години.

Новините

Най-четените