Стив Ханке против външна намеса в надзора на банките

БНБ допуска голяма грешка, като иска помощ от МВФ и ЕС чрез европейския банков надзор, смята проф. Стив Ханке - бивш съветник на президента Петър Стоянов и един от създателите на валутния борд в България.

"Това е голяма грешка. БНБ трябва сама да си оправи кашата, която забърка, сама да възстанови репутацията си, а не да търси външна помощ", обяснява Ханке в интервю за "Неделя 150" по БНР.

В средата на юли БНБ започна преговори за кандидатстване на България за влизане в европейския банков надзор. На 8 август управителят на БНБ Иван Искров се обърна и към Международния валутен фонд с искане за организиране на мисия на МВФ за България по Програмата за оценка на финансовата система.

Той обяви, че в два отделни случая е предупреждавал Иван Искров за рисковете, които поема с банковия надзор, след като получавал информация за съмнителни практики.

"Изглежда, че в банката са се вкарвали като депозити пари на много държавни предприятия, след което са раздавани на хора, свързани със собствениците на банката или с политици. Очевидно е, заради лошата документация. Точно за това предупреждавах гуверньора на БНБ преди година", уточни Ханке.

Ханке обвини ръководството на централната банка, че е пропиляло силната репутация на БНБ, дължаща се на стабилността на валутния борд.

Като прави уговорка, че не разполага с достатъчно пълна информация за състоянието на КТБ, Стив Ханке препоръча банката да бъде обявена в несъстоятелност и с нейните активи да се платят гарантираните влогове до 100 000 евро.

"Не мисля, че има системен проблем. На банката трябва да се позволи да фалира. При фалит, сенчестите фирми няма да останат в сянка", коментира Ханке.

Новините

Най-четените