Влошаването на медийната среда заради политически и корпоративен натиск, злоупотребата с подслушването, корупцията и безнаказаността са главните проблеми пред България, сочи годишният доклад на Държавния департамент на САЩ за състоянието на човешките права у нас.
"Проблем е влошаването на медийната среда и увеличение на автоцензурата в медиите поради корпоративен и политически натиск", пишат експертите от Вашингтон. Те не пропускат да посочат продължаващата концентрация на собственост в медийния бранш - тя вече обхваща и регионални медии и сайтове. Припомня се и натискът на ТИМ срещу журналиста Спас Спасов.
„Корупцията продължава да бъде пречка пред възможностите на правителството и подкопава общественото доверие в съдебната система и другите държавни институции", алармират от Държавния департамент. Посочва се, че подслушването се е превърнало „от изключителен в общоприет инструмент".
"Регистрирани са и големи забавяния в съдебната система; доклади за злоупотреби с подслушването; насилие и дискриминация срещу жени; насилие срещу деца; антисемитски вандализъм; дискриминация срещу членове на ромското и турското етнически малцинства; трафик на хора; дискриминация срещу лица с увреждания, срещу лесбийки, гейове, бисексуални и транссексуални лица (ЛГБТ), както и тези с ХИВ/СПИН", се казва в доклада.
Маргинализацията на ромското малцинство остава най-неотложният проблем във връзка с правата на човека в Българи, посочват експертите. Други проблеми с човешките права са малтретирането на затворници и задържани лица, тежките условия в затворите и местата за задържане, включително тяхната пренаселеност.
Правителството предприе стъпки за съдебно преследване и наказване на длъжностните лица, които са извършили нарушения, както в службите за сигурност, така и на други места в администрацията. Въпреки това, неговите действия са недостатъчни, и безнаказаността е проблем, подчертават от Държавния департамент.