Правят незаконни плажове за жълти стотинки

След аферата „Дюнигейт" и разкритите продажби на апетитни държавни парцели по морето, беше разкрита още една схема - фирми получават право на ползване на гори по морето за жълти стотинки, съобщава „Бивол".

Като пример сайтът за разследваща журналистика посочва комплекса „Санта Марина" на входа на Созопол. Той е построен в защитена зона по Директива 92/43 на ЕЕС за опазване на дивите птици. Данни от имотния регистър показват, че комплексът има договор за право на ползване на 14 декара гора от държавния горски фонд, като тя е на самия бряг.

През юни 2009 г., в края на управлението на Тройната коалиция, „Санта Марина" получава безплатно право на ползване на 11 декара гора по реда на стария Закон за горите. В него се предвиждаше това да става за "извършване на дейности, свързани с дълготраен и краткотраен отдих", но без застрояване.

През 2011 г. е сключен нов договор с Министерството на земеделието и храните, вече оглавявано от актуалния министър Мирослав Найденов. Към 11-те декара е добавен още един терен от 3.5 дка., като това става по реда на новия Закон за горите.

По принцип такива договори се сключват за срок от 30 г. и от документите в Агенцията по вписванията е видно, че "Санта Марина" е заплатила за това право по 6.3 лева на квадрат или при срок от 30 години: 21 стотинки на година. Според закона, платено право на ползване се учредява единствено в случай на търсене на подземни богатства (Чл.69 ал. 1. т.1). или за разполагане на пчелини. Останалите възможности са за научна дейност и археологически проучвания, но за тях учредяването е безплатно.

Познати лица

Председателят на Контролната комисия на ГЕРБ Десислава Танева е била в управителния съвет на акционерното дружество "Фоукал Пойнт Инвестмънт" до своето избиране за депутат през 2009 г. 95,68% от "Фоукал Пойнт" са собственост на "Феърплей Интернешънал". "Феърплей" от своя страна е собственик на комплекса "Санта Марина".

Не е известно „Фоукъл Пойнт" да са разположили пчелини или да добиват подземни богатства в крайбрежната гора. Според „Бивол", по-интересна е възможността да се огради гората и да се ограничи преминаването през нея. Така достъпът до брега се затапва и фактически се създава частен плаж за почиващите в комплекса.

Това е в разрез с Конституцията, според която плажната ивица е изключителна държавна собственост.

Новините

Най-четените