Италия е страната в ЕС с рекордно избягване на данъци, България е на трето място.
На Апенините не се декларират 54.5% от подлежащите на облагане доходи, пише в новия си брой месечното издание на Асоциацията на италианските данъкоплатци - списание "Контрибуенти", цитирано от БТА. Абсолютният рекорд принадлежи на Неапол и на областта Кампания, където не се плащат съответно 66 и 64 на сто от данъците, а 2/3 от търговците не издават фискални бонове на клиентите си.
Данните са от специализираните полицейски органи на страните от ЕС и са обработени от неправителствената организация KRLS-Network of Business Ethics.
В европейската класация след Италия се нареждат Румъния с 42.4% укрити доходи, България - 39.8%, Естония - 38.2%, и Словакия - 35.4%. Най-съвестни данъкоплатци са шведите със 7.3 приходи в сивия сектор, белгийците - 10.1%, и англичаните - 11.7%.
Класацията на неплатени данъци по отрасли в Италия се оглавява от индустриалните предприятия с 32.8 на сто, следвани от банки и застрахователни компании - 28.3%, търговци - 11.7%, занаятчии - 10.9%, свободни професии - 8.9%, и наемни работници и служители - 7.4%.
Въпреки рекордите на областта Кампания и нейната столица Неапол в географското разпределение на неплатените данъци води северна Италия с 52.3%, следвана от южните области с 24.5% и централна Италия с 23.2%. Най-висок прираст от 14.7 на сто в укриването на доходи е регистриран в северната област Ломбардия.
Според изследването 42 на сто от италианските данъкоплатци укриват доходи поради недоволство от ниското качество на обществените услуги, които получават в замяна на високите данъци и такси. Другите причини, които карат 39 на сто от италианците да избягват задълженията си към хазната, включват сложността на нормативната система, наричана тук "данъчно пълнолуние", както и незачитането на правата на данъкоплатеца.
Едва 19% от италианците не плащат данъците си поради слаб контрол от страна на властите или поради ниска култура на спазването на законите. Общо през 2010 г. неплатените данъци в Италия са нараснали с 10.4 на сто и прибавени към тези на организираната престъпност, възлизат на огромната сума от 159 милиарда евро.