Съединените щати не желаят да запазят постоянни военни бази в Афганистан след 2014 г. и всякакво присъствие на американски войници в страната след тази дата ще продължи "само по покана" от Кабул. Това заяви говорителят на Белия дом Джей Карни, цитиран от Франс прес.
Изтеглянето на американските войски от там беше сред предизборните обещания на президента Барак Обама.
Ако американски войници останат в Афганистан след 2014-а, това ще е с цел да бъдат обучени афганистанските войници и да бъдат разгромени последните елементи от "Ал Кайда", останали в страната, добави говорителят.
Изявлението му дойде след като президентът на Афганистан Хамид Карзай обяви, че САЩ настояват да запазят 9 постоянни бази в страната. Той обеща, че Кабул ще се опита да получи отстъпки от Вашингтон в преговорите за подписване на пакт за сигурността.
"Водим много сериозни преговори с Америка. Американците имат своите искания. Афганистан също има свои искания и собствени интереси. САЩ искат девет военни бази в Афганистан", каза Карзай.
Междувременно германският канцлер Ангела Меркел пристигна тази сутрин на изненадващо посещение в северната част на Афганистан, където е разположен наброяващият над 4000 души германски военен контингент от международните сили под командването на НАТО.
Визитата се осъществява, след като войник от германските спецчасти беше убит в боеве с талибански бунтовници през уикенда. Това е първият германски войник, загинал в Афганистан от две години насам, отбелязва ДПА.
Българското участие в Афганистан струва на данокъплатците около 300 милиона лева само до края на 2012-а. Сумата ще бъде надхвърлена, тъй като окончателното изтегляне е предвидено за догодина.
България се включи в операцията през 2002 г. и поддържа контингент от около 630 души в столицата Кабул и Кандахар.
Българският контингент, според програмата, гласувана от правителството, намалява участието си, като поетапно ще се изтеглят медиците, охранителните роти от Кабул и Кандахар и до две години. мисията трябва да бъде приключена.