13 сирийски бунтовнически групи обявиха, че повече няма да се подчиняват на никоя от базираните в чужбина опозиционни организации, в това число - и международно признатата Националната коалиция, съобщи "Ал Джазира".
Сред подписалите се под изявлението има членове на Сирийската свободна армия (приемана до момента като военно крило на Националната коалиция), но също и групировки като "Джабхат ан-Нусра", свързвана с "Ал Кайда". Критиците на базираното в Истанбул опозиционно обединение посочват, че неговото финансиране и политическа функция не са достатъчно прозрачни.
Отцепниците смятат, че политическото ръководство е изгубило всякакъв контакт със сирийския народ, който вече е дал над 100 000 жертви.
Бойците и поддръжници на "Джабхат ан-Нусра" коментираха пред Ройтерс, че са се опитвали да се сближат с идеологически по-умерените бунтовници, след като станало ясно, че между тях и Националната коалиция вече има пропаст.
За Саудитска Арабия, която в момента подпомага най-мащабно политическото ръководство на опозицията, се смята, че опитва да изолира ислямистите и да подсили светските организации. "Нашите бригади се измориха от стратегията на Националната коалиция. Тя действа само по повърхността", коментира един от активистите на "Ан-Нусра".
Той допълни, че много от по-умерените ислямисти са били практически отхвърлени, когато Катар е бил изместен от Саудитска Арабия в ролята на основен опозиционен благодетел.
Инспекторите на ООН се завърнаха
Екип от инспектори на ООН пристигна в Дамаск, за да продължи да търси следи от употребата на химическо оръжие в конфликта. Те трябва да разследват 14 случая в 30-месечната гражданска война.
Междувременно, в южната част на страната боевете продължават, като бунтовниците се стремят да овладеят граничен пункт с Йордания. Битка се води и в ключовия за снабдяването на правителствените сили северен град Ареа. Жителите му са се укрили в близките пещери.
Асад все още чака удар
В интервю за венецуелската държавна телевизия, сирийският президент Башар ал-Асад заяви, че все още не изключва вероятността САЩ да нанесат удари по страната му. Военният удар на Вашингтон изглеждаше почти сигурен след атаката със зарин в околностите на Дамаск от 21 август, при която загинаха стотици хора. Русия успя да убеди Сирия да предаде цялото си химическо оръжие под международен контрол и така напрежението временно спадна.
Пред "Телесур" Башар ал-Асад заяви, че бунтовници са признали при разпити, че опозиционните сили са тези, които са използвали бойни отровни вещества. Освен това, сирийската армия е открила складове и лаборатории за изготвяне на химическо оръжие. Държавният глава посочи, че няма информация конкретна държава да е предоставила отровния газ на опозицията.