Волен Сидеров: Служебният кабинет е незаконен

Указът, с който президентът Росен Плевнелиев е назначил служебното правителство, е незаконен, твърди лидерът на "Атака" Волен Сидеров. От партията ще подадат сигнал до омбудсмана, който да сезира Конституционния съд, предаде БНР.

По думите на Сидеров, назначавайки министър на електронното правителство, президентът Плевнелиев е нарушил Конституцията, тъй като според основния закон структурни промени в правителството може да прави само Народното събрание:

Създаването на постове на трима вицепремиери също така е структурна промяна, която е антиконституционна. Президентът Плевнелиев по Конституция трябваше да се премести в настоящата структура на правителството, която е гласувана от Народното събрание.

От "Атака" смятат, че Конституционният съд трябва да отмени указа на президента за назначаване на служебен кабинет и като логично следствие от указа за разпускане на 41-вото Народно събрание.

Тогава трябва да се постановят два нови указа, за да се спази Конституцията и закона, посочи Огнян Стоичков. Той поясни, че новият министър на електронното правителство, макар и без портфейл, няма нормативна уредба, по която да работи:

"Жалко е, когато президентът тръгне с един фалстарт, безспорно Указ 56 на президента е един голям гаф и законодателен фалстарт. Той има възможност да се поправи, да се отменят указите, да постанови нови укази и остави на председателя Цецка Цачева да формира и да разтури едновременно 41-ото Народно събрание в един ден и час. Виждали сме какви ли не циркове в предходния парламент, още един цирк няма да е излишен".

От "Атака" възнамеряват да отидат на заседанието на Министерския съвет на 20 март. От партията ще настояват и за ревизия на кабинета на ГЕРБ и за присъствие на всички партии, участници в изборите във фирмата "Информационно обслужване".

"Дондуков"2: Всичко е законно

Държавният глава, както е посочено и в Тълкувателно решение № 20 от 1992 г. на Конституционния съд, при формирането на служебното правителство е допустимо да променя и структурата на служебното правителство, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

В решението си Конституционният съд приема, че "съгласно чл. 84, т.7 от Конституцията промените и структурата на Министерския съвет се правят от Народното събрание по предложение на министър-председателя. Така е в случая на министър-председател и Министерски съвет, избрани от Народното събрание.

Когато президентът назначава служебно правителство, той не е ограничен от Конституцията да определя неговата структура, още повече, че предвид особеностите, присъщи на този кабинет, президентът може да реши да рационализира управлението или да го направи по-икономично."

С назначаването на министър за развитие на електронното правителство с указ на президента, не се създава ново министерство. Това изрично е посочено в указ № 56 от 2013 г., който беше публикуван и на интернет страницата на президента.

Назначаването на министър без портфейл, т.е. без ведомство и административна структура, не представлява структурна промяна. Въпросът за изграждането на електронното правителство е въпрос на реализиране на политика, казват още от президенството и допълват, че назначаването на трима заместник министър-председатели е в изпълнение на Конституцията.

Нейните разпоредби предвиждат да бъдат назначени поне двама заместник министър-председатели. В компетентността на държавния глава е да може да назначи и трима вицепремиери, се заявява още от администрацията на президента.

Новините

Най-четените