"Златни" протести и контрапротести в Румъния

Румънският президент Траян Бъсеску призова правителството да окончателно да се откаже от спорния проект на канадска компания за златна и сребърна мина Трансилвания. Изявлението му дойде след две седмици на протести „за" и „против" начинанието.

Държавният глава посочи, че обсъжданията около концесията ще отнемат седмици, а след това решението на депутатите най-вероятно ще бъде обявено за противоконституционно от съда.

Канадската компания „Гейбриъл Рисорсес" от 14 години се бори за находището „Рошия Монтана" в Трансилвания като иска да изгради най-големия открит рудник за злато в света. Разчетите са от там да бъдат извлечени около 300 тона злато и 1600 тона сребро с помощта на технология, която използва големи количества цианид. Последното не притеснява отвъдокеанския концесионер, който твърди, че няма опасност за околната среда.

Не на същото мнение са редица природозащитници, политици, общественици и 15 000 граждани, които изпълниха улиците на Букурещ на 16 септември. Опасенията са, че разработката на находището не само ще доведе до замърсяване, но и ще навреди на културното наследство в региона, където е имало мина и по римско време.

Проектът има и своите поддръжници, тъй като се очаква да разкрие голям брой работни места. На премиера Виктор Понта му се наложи да слезе 300 метра под земята, за да убеди 33-ма протестиращи миньори да прекратят гладната си стачка.

Други около 5000 привърженици на проекта скандираха "Искаме да работим" пред мината.

 

#1 lokster 17.09.2013 в 13:44:19

"Проектът има и своите поддръжници, тъй като се очаква да разкрие голям брой работни места. " --- Ей това не го разбирам! Също като с фракинга - като че ли някакви потенциални работни места са по-важни от природата и от здравето и живота на хората от цял регион...

#2 KingoftheROAD 17.09.2013 в 14:31:48

Не ти ли е известно, какво са сътворили Шел и още две други компаниии в канадския щат Алберта? http://www.ecomedia.bg/business/companies/article/4472

Новините

Най-четените