Макроикономическите промени в Европа са в ход, но възникналите в десетилетието преди кризата различия в растежа между отделните държави ще се запазят през следващите години.
Това е становището на Европейската комисия, която публикува резултатите от задълбочените прегледи на 13 държави-членки, които бяха показали признаци на макроикономически дисбаланси.
Слабата икономическа дейност и крехките икономически перспективи в някои случаи може да са довели до повече рискове и предаване между държавите на отрицателни въздействия, свързани с макроикономическите дисбаланси, между държавите, смятат от комисията.
Много от икономиките на ЕС продължават да са изправени пред значителни предизвикателства под формата на външни задължения, задлъжнялост на частния сектор и продължаващи промени на пазарите на жилища, посочват от ЕК.
ЕК посочва, че България, заедно с Белгия, Дания, Франция, Италия, Унгария, Малта, Холандия, Финландия, Швеция и Обединеното кралство, няма прекомерни дисбаланси. Въпреки това се препоръчва на страните да вземат предвид заключенията на задълбочените прегледи в своите национални програми за реформи и в програмите си за стабилност и конвергенция.
За страната ни се посочва, че трудовият пазар е бил силно засегнат от кризата и повторното включване на работниците с ниска квалификация е трудно, като освен това се посочва, че основните предизвикателства са свързани с несъответствието на професионалните умения в някои сектори и региони. ЕК отбелязва високата корпоративната задлъжнялост в нефинансовия сектор и обръща внимание на опасността от загуба на конкурентоспособност заради бързия растеж на цената на труда.
В две държави-членки - Испания и Словения, ЕК смята, че дисбалансите могат да се считат за прекомерни. В Испания високите равнища на вътрешния и външния дълг продължават да представляват сериозен риск за растежа и финансовата стабилност. В Словения рисковете за стабилността на финансовия сектор, произтичащи от корпоративната задлъжнялост и намаляването на ливъриджа, са значителни, включително поради взаимовръзките с публичните финанси.