Внезапно предлагането на яйца в магазините стана под режим на разпределяне, пише "Берлинер цайтунг", цитиран от "Фокус". Заради силно увеличените цени на яйцата германските производители очакват милиони загуби. Смята се, че е възможно да има банкрут на някои поизводители.
Яйцата се превърнаха в оскъден продукт в Европа с изтичане на 12-годишния срок за модернизация на клетките в края на миналата година. В новите клетки кокошките би трябвало да имат повече пространство.
Според проучвания на ЕК обаче все още има около 46 милиона кокошки, държани в конвенционални клетки, в 13 страни. Яйцата на тези кокошки вече не са валидни за европейския пазар.
Забраната в ЕС на потребителите да се продават яйца от кокошки, отглеждани в клетки, влезе в сила по план от 1 януари 2012 г. Производителите ще могат свободно да продават тези яйца на преработвателни предприятия.
В България все още "има нещастни кокошки, а срокът да станат щастливи е до към юни месец", заяви неотдавна министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов.
По думите му полските яйца на българския пазар поддържат по-ниски цени, тъй като полските производители "си правят сметката по-добре от нашите и разчитат на оборота, а някои от нашите разчитат на "ден година храни"". Полша е най-големият европейски производител на яйца.
Според председателя на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Едуард Стойчев, рязкото поскъпване отпреди две седмици на цените на яйцата в България в основата си е спекулативно, въпреки че ситуацията на останалите европейски пазари е аналогична - заради влизането в сила на директивата на ЕС за хуманно отношение към кокошките.