Инженери, мениджъри и занаятчии - най-дефицитните кадри

Инженерите, мениджърите и занаятчиите са кадрите, които се търсят най-много от българските работодатели, показва годишно проучване на "Менпауър България", представено днес.

Изследването, проведено сред 750 компании, показва, че 42% от тях имат трудности да попълнят възлови места във фирмата си. Като основна причина за това представителите на бизнеса посочват липсата на подходящи кандидати/таланти - 55%. На второ място се нарежда липсата на опит - 44%, следвана от липсата на технически умения - 32%.

По-високото заплащане, което кандидатите за работа поставят като изискване, е петата поред причина за неуспеха при наемането на служители - 20%. Нито една от анкетираните компании обаче не посочва като фактор свой лош имидж например за невъзможността да си намери подходящи кадри.

Какво правят работодателите, за да се справят с положението? Назначават служители, които в момента нямат уменията за позицията, но имат потенциал за развитие (59%). Друг вариант -   обучават настоящи служители, за да попълнят свободните позиции (29%) или променят стратегиите си за реклама и подбор на персонал (26%).

В 21 изследвани държави от Европа, Близкия изток и Африка един на всеки четири работодатели изпитва трудности да попълни работни позиции поради липса на таланти, което е с 3 на сто повече от 2010 г. и най-висок от 2008 г. насам.

Държавите, които изпитват най-големи трудности да намерят таланти и да запълнят свободните си позиции, са Румъния (53%), Турция (48%), Швейцария (46%) и България (42%). Най-малко трудности с недостига на таланти изпитват Полша (4%), Ирландия (5%), Норвегия (9%) и Испания (11%).

Новините

Най-четените