Шумно рекламираното здравословно хранене в детските градините и училищата е пред пълен провал. Двете нови наредби, които трябва да гарантират здравословно съставено меню с качествени продукти - на здравното и на земеделското министерство, тепърва ще се обединяват.
Общините пък няма как технологично да изпълнят новите изисквания, защото много от тях имат сключени едногодишни договори по стария ред, а учебната година започва днес.
Както "Сега" писа, здравното и земеделското министерство се захванаха да пишат наредби поотделно в последния момент преди началото на учебната година и резултатът не закъсня.
Здравното министерство регламентира нова структура на менюто за хранене в детските градини с изисквания към броя хранения, калории, типове храни, задължителни за дневен прием, и тя би трябвало да се спазва от началото на учебната година.
Земеделският министър пък предложи и за детски градини, и за училища да се доставят храни по утвърдените от него стандарти. Заради опасност от изкривяване на конкуренцията икономическото министерство предупреди, че стандартите не са задължителни, а доброволни, и в наредбата не следва да се допуска предимство на производители, избрали да работят по тях.
Земеделският министър Мирослав Найденов се похвали вчера, че изготвената от него наредба ще бъде подписана в рамките на деня и така обещанието за здравословно хранене от 15 септември ще бъде изпълнено.
В същото време обаче той и здравният му колега Стефан Константинов изненадващо обявиха, че се сформира работна група, която тепърва ще работи по обединяване на наредбите. Тя трябва да е готова до месец.
"Не очаквам сериозни промени в нашите наредби", обясни Константинов, но не е ясно дали няма да има сериозна редакция в наредбата на земеделското ведомство, която е по-проблемна.
Проверка на "Сега" показа, че подписването й ден преди учебната година е напълно формално, защото на практика документът няма да действа въобще. Според преходните й наредби тя следва да влезе в сила с 1 месец след обнародването й, а в същия срок се чака появата на нов, обединен документ. В сила обаче е наредбата на здравното министерство, т.е. храните в градините би трябвало да отговарят на нея, а след месец - и на очаквания нов регламент.
Дори администрацията да подготви бързо обединената наредба, много общини няма да могат да я спазят, защото са сключили едногодишни договори за доставка на храни. Те са печелени при едни условия, а сега доставчиците трябва да изпълняват други - например колбасите трябва да са по-малко, плодовете повече и т.н. Освен това по-здравословното хранене изисква и повече пари.
Проверка в регистъра на обществените поръчки показа, че дори и в момента има обявени нови процедури, които няма как да отговарят на несъществувалите към датата на откриването им изисквания.
"Естествено, новите изисквания касаят договорите за доставки. Въвеждането на подобни мерки изисква време, изисква и пари, за които никой не казва откъде ще дойдат. Ще излезем с много сериозна реакция към двете наредби, като в момента обобщаваме позициите на членовете ни", коментира Гинка Чавдарова, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините.
По повод на вече течащи обществени поръчки Мирослав Найденов първо заяви, че те трябва да се прекратят, а после призна, че договорите не могат да се развалят и е нужно технологично време за въвеждане на изискванията.
Нормативният хаос не попречи вчера и двамата министри да се заканят на детски градини, училища и общини, че нарушителите ще бъдат санкционирани. "Следващия понеделник могат да очакват проверки. Ако те не спазват рецептурника и не предлагат тези храни, а вместо това, което сме написали, варят неидентифицирани кренвирши и ги представят за основно ястие, те попадат във възможността да бъдат санкционирани от контролните органи на Агенцията по храните", предупреди Стефан Константинов.
"Дължим на нашите деца да ядат най-качествената храна. Общините да бъдат коректни по изпълнението на тази наредба", добави Мирослав Найденов.