Папата призова за изход от кризата чрез земеделието

Два дни след края на срещата на Г-20 в Сеул, папа Бенедикт XVI призова днес за дълбока реформа в световната икономика, предаде Франс прес.

"Трябва да се гледа възможно най-сериозно на сегашната икономическа криза, върху която се съсредоточи форумът на Г-20. Кризата изисква решимост за дълбока реформа на глобалния модел за икономическо развитие", заяви главата на Римокатолическата църква пред хиляди поклонници, събрали се на площад "Свети Петър" в Рим.

Според Бенедикт XVI богатите държави не бива да се стремят към изгодни съюзи, които могат да имат тежки последици за най-бедните страни. Папата отбеляза също, че е дошло време за преоценка на статута на селското стопанство, третирано като отрасъл на миналото, което може да стане жизненоважен ресурс за бъдещето. Той призова за постигане на нов баланс между селско стопанство, промишленост и услуги, който би довел до устойчиво развитие.

Бенедикт XVI заяви, че в икономическата криза вижда остри симптоми на заболяване, произтичащо от трайния дисбаланс между богатство и бедност, от скандалното наличие на глад, от състоянието на околната среда и проблема с безработицата.

Преди срещата на Г-20 папата настоя световните лидери да работят в полза на устойчиви, справедливи и зачитащи човешкото достойнство решения.

Срещата на Г-20 - повече несигурност, отколкото план за действие

Срещата на Г-20 обаче показа по-скоро разединение, отколкото готовност за съвместни действия срещу кризата. Двудневната среща на лидерите на 20-те най-големи икономики в света завърши със затвърждаване на слабите очаквания за нейните резултати, коментира преди дни Ройтерс.

Песимизмът преобладаваше по време на първия ден от срещата на лидерите от Г-20 в Сеул, съобщи Асошиейтед прес. Ръководителите на водещите световни сили изглеждат разделени по най-наболелите въпроси като напрежението на валутните пазари и търговските дисбаланси.

Форумът зае централно място в усилията за стабилизиране на икономиката и предотвратяване на бъдещи кризи. Надеждите са, че богатите нации като САЩ и Германия заедно с бързо растящите гиганти като Китай и Бразилия могат да изготвят общ път навън от кризата.

Опасенията около търговските дефицити, валутната война и произтичащите от нея опасения за протекционизъм бяха на път да провалят единството, което 20-те водещи икономики постигнаха преди година в Лондон.

Американският президент Барак Обама каза пред световните лидери, че САЩ не могат да продължат да бъдат най-големият консуматор, използвайки заети пари. В тази връзка той призова останалите държави да се включат в борбата за стабилизиране на икономиката.

"Най-важното нещо, което САЩ може да направят за глобалната икономика, е да продължат да растат, тъй като ние сме най-големият пазар и двигател за всички останали страни", каза Обама.

Основен проблем за Г-20 е изготвянето на нов глобален икономически ред на мястото на сегашния, в който САЩ поддържа огромен търговски дефицит, а страни като Китай, Германия и Япония отчитат излишъци.

Новините

Най-четените