Ромските махали в градовете и селата ще бъдат узаконени със специална поправка в Закона за устройство на територията (ЗУТ) съобщи вчера депутатът от БСП Димчо Михалевски.
За същата промяна се обяви преди изборите и един от нашите автори - Огнян Исаев, към когото се обърнахме с предложение да изложи вижданията си за решение на проблема с ромите - "Пет решения на ромския въпрос".
Преди това временната парламентарна комисия гласува 3-месечен мораториум за събарянето на незаконни къщи - в случаите, когато са единствено жилище на собствениците. В периода на забраната кабинетът се задължава да промени ЗУТ.
Тъй като в казуса с мораториума, възникнал вследствие на споровете около рибарското селище "Ченгене скеле", попадат и ромските гета, Михалевски заяви, че те ще се узаконяват по специален ред.
"Промените в закона ще дадат възможност на общините да гласуват нарочни подробни устройствени планове (ПУП) за тези квартали. Ясно е, че те няма как да отговорят на застроителните стандарти - за плътност, отстояние на сградите, височина и т.н.", каза Михалевски.
Така плановете ще вкарат в рамките на закона съществуващото, вместо багерите да го събарят като незаконно, обясни той.
С узаконяването на ромските махали по специални правила според депутата ще се решат и ред други проблеми, като например кражбите на ток. "Те сега крадат ток, защото енергото не може да присъединява незаконни постройки", смята Михалевски. По същата причина не могат да се решат и други благоустройствени въпроси.
Михалевски изключва възможността от това изключение в закона да се възползват примерно вилни селища или незаконни обекти в защитени територии. "Ще запишем в закона, че подобни ПУП-ове могат да се правят само когато става въпрос за единствени жилища на хората. Изключвам изобщо възможността да узаконяваме нещо в защитени територии", каза соцдепутатът.
Предложението за мораториума за незаконните строежи бе внесено миналата седмица в парламента от Сергей Станишев и група депутати от Коалиция за България.
Колко са ромските махали
Не е ясно колко е точният брой на ромските гета у нас, в момента тече процес по картографирането им и преброяване на жителите в тях.
Парите за проекта са по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси". Бенефициент е социалното ведомство.
Процесът е започнал през август 2011 г. и би трябвало да приключи през октомври 2013 г.
До всичките 264 общини в страната са изпратени анкетни карти, в които се питат кметовете колко са хората в тези маргинализирани групи, основните им проблеми и колко средства са необходими за решаването им.
Целта на преброяването е да се види каква е досегашната практика за интеграция на маргинализираните общности и идентифициране на ромите сред етническите групи.