Митинги на синдикатите и протести на зърнопроизводителите блокират днес движението в София и страната. Влаковете ще останат по гарите на седмия ден на стачката на железничарите.
Сцената пред парламента, където ще е кулминацията на синдикалните протести, вече е готова. както и озвучаването. Строени са и знамената, има и голям транспарант. Вече има и десетина автобуса, стоварили хора от страната. Засега на мястото на събитието има повече полиция.
Още рано сутринта районът около паметника на Цар Освободител бе опасан от полицейски ленти. Седем бронирани джипа на жандармерията и един автобус са паркирани встрани от Народното събрание, а подстъпите към парламента са затворени с метални прегради и полицаи пред тях.
Двата големи синдиката в България - КТ "Подкрепа" и КНСБ, организират национална протестна демонстрация под мотото: "НЕ на промените в пенсионната реформа". Протестът е и срещу орязването на плащанията за прослужено време. Провежда се днес, тъй като парламентарната комисия по бюджет и финанси трябваше да разглежда промените преди първото им четене в пленарна зала.
Според тях от 2012 г. се увеличава възрастта за пенсиониране. Поправката е записана в бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО). От 136 лева на 145 лева от 1 юни догодина се увеличава и минималната пенсия в България.
ГЕРБ записа и продължаване на повишаването на възрастта от 2015 г. с по четири месеца всяка година, така че до 2021 г. възрастта за пенсиониране на мъжете да бъде 65 г., а за жените - 63 години.
Обаче след протеста се оказа съвсем друго. "Предложението за увеличаване на пенсионната възраст с една година от 2012 г. ще бъде изтеглено от комисия веднага. Решение на проблема ще се търси съвместно със синдикатите". Това обяви депутатът от ГЕРБ Валентин Николов.
Стачка до дупка или...
Профсъюзите очакват около 15 000-20 000 души от цялата страна да се включат в националния митинг в столицата. Те ще пътуват с над 300 автобуса, около 200 микробуса и леки коли, съобщи в. "Труд".
За тях са отредени паркинги от пл. "Македония" до Руски паметник.
Протестите на двата синдиката ще започнат с шествия от различни места в София, а митингите им ще бъдат пред и зад парламента. Заради това от 7 часа до обяд поетапно ще бъдат затваряни улици в центъра. Забраните ще важат до приключване на мероприятията.
Протестът на КТ "Подкрепа" ще започне от Национален стадион "Васил Левски" в 11.30 ч и ще премине по ул."Гурко" - бул."Васил Левски" - бул."Цар Освободител" до площад "Народно събрание". Това е одобреният и съгласуван със Столична община маршрут.
Протестният лъч на КНСБ ще тръгне от пл. "Македония" 1 в 11.30 ч и ще премине по бул. "Хр. Ботев" - бул. "Стамболийски" - бул. "Мария Луиза" - бул. "Дондуков" - бул. "Цар Освободител" до пл. "Народно събрание", където двата синдикални лъча ще се съберат за протестен митинг от 13 часа до 16 часа.
Синдикалната федерация на служителите на МВР също ще протестира срещу пенсионната реформа, но с лентички. В МВР и армията от другата година се вдига с две години изисквания стаж за излизане в пенсия - от 25 на 27 години.
Започват преговори в БДЖ
Ръководството на БДЖ и синдикатите ще преговарят днес от 14 часа. Протестиращите са категорични, че стачката ще продължи до подписване на споразумение.
Ръководството на БДЖ се надява на днешната среща със синдикатите те да представят своя концепция за реформата в железниците и готови идеи как да се излезе от сегашната ситуация. Това каза по БНР изпълнителният директор на холдинга Йордан Недев.
Изчисленията на ръководството на БДЖ сочат, че за момента "Пътнически превози" средно на ден губи около 100 хиляди лева допълнително към загубите, които така или иначе генерира. В "Товарни превози" ситуацията била по-добра, защото там железниците успявали да си изпълнят ангажиментите и ущърбът е в размер на около 20 000 лева на ден.
И земеделската буна върви
Трети ден продължава и буната на земеделски производители - заради заложените за 2012 г. 230 млн. лева по-малко за национални доплащания в сектора. Зърнопроизводителите от Русенска, Разградска и Силистренска област и колегите им от Търговище, блокират Дунав мост. Те ще спират движението няколко пъти за по 5-10 минути. Блокирането на моста обаче не е съгласувано с властите, макар да има разрешителни за протеста по околовръстното шосе на Русе.
Стотици селскотстопански машини са разположени около граничните пунктове "Лесово" и "Капитан Андреево".
Те са недоволни, че правителството не спазва подписаното преди изборите споразумение, което предвиждаше плащанията за догодина да са 570 млн. лева.
Земеделският министър Мирослав Найденов съобщи, че и премиерът, и финансовият министър Симеон Дянков, както и самият той, се извинили за неспазеното обещание зърнопроизводителите да получат повече средства през 2012 г.
Планът е от догодина държавата да възстановява част от акциза за горивата, които земеделците ползват, за което са нужни 70 милиона лева. Зърнопроизводителите обаче не вярват, че това ще се случи.
Земеделците ще получават ваучери за ниско акцизно гориво и те ще се ползват само от тези, които са на "светло", водят счетоводство и са регистрирани.
По света също прескачат искри на гняв и недоволство
Масова стачка в държавния сектор във Великобритания срещу реформите в пенсионната система се очаква днес, предаде БТА. Протестната проява е свикана от всички големи синдикати във Великобритания.
Според Франс прес това ще е социален тест от безпрецедентен мащаб за коалиционното правителство на консерваторите и либералните демократи, което изпълнява план за драконовски икономии.
Организаторите на протеста се надяват 2 милиона души да се включат в тази национална стачка, която се очаква да затвори повечето учебни заведения, да наруши въздушния трафик и работата на лечебните заведения, съдилищата и общинските служби.
Стачката няма да засегне въздушната връзка между Острова и България. Очаква се около половината от служителите по граничния контрол на летище "Хийтроу" да се включат в нея. Няма промяна в полетите между страната ни и Великобритания, казаха от летище София.
В цяла Великобритания са предвидени над хиляда демонстрации. Очаква се днешната стачка да надмине по масовост тази от края на юни, свикана по същите причини от четири профсъюза.
"В сряда ще станем свидетели на най-голямата стачка (във Великобритания)", обяви генералният секретар на Британския конгрес на профсъюзите Брендън Барбър. Други синдикални лидери прогнозираха, че днешната стачка ще е най-голямата след общата стачка през 1926 г.
Британското правителство на премиера консерватор Дейвид Камерън предвижда да повиши възрастта за пенсиониране до 66 години през 2020 г., при 60 години за повечето професии сега, и да увеличи вноските за социално осигуряване.
До 2015 г. заплатите на държавните служители са замразени и 330 хиляди от тях ще бъдат съкратени.
Правителството оправдава пенсионната реформа с удължаването на средната продължителност на живота и с необходимостта от "възстановяване на равновесието" в частния сектор. То осъжда предстоящата стачка, която ще струва на и без това изпитващата затруднения британска икономика над 500 милиона лири стерлинги (583 милиона евро).
Не само, че реформата е безсмислена във вида, предложен от Дянков. Едностранно се нарушава тристранното споразумение и Швейцарското правило. Медиите, обаче вместо да разяснят това, повтарят само за едната допълнителна година. Тя е най-малкият проблем в случая.